Iranian Agriculture News Agency

میزان تولید گیاهان دارویی در سال زراعی ۹۲ تا ۹۳ چهار هزار و ۶۳۱ تُن بود که این رقم اکنون با جهش ۱۰ برابری به بیش از ۴۹ هزار و ۳۰۰ تن افزایش یافته به دیگر سخن حجم افزایش یافته تولید انواع محصولات گیاهان دارویی افزون بر ۴۴ هزار و ۴۰۰ تن بوده است.

تولید بیش از ۴۴ هزار تن انواع گیاهان دارویی در اصفهان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، حدود ۲۵ نوع انواع گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، زعفران، زیره سبز، زرین گیاه، زرشک، نعناع، مریم گلی، کاسنی، موسیر، رازیانه، آلوئه ورا و بیدمشک در این خطه کشت می‌شود و ۲۴ شرکت تخصصی فرآوری در این زمینه فعالیت می‌کنند و ۱۵ شرکت دارویی معتبر ملی در این استان از جمله مصرف کنندگان گیاهان دارویی محسوب می‌شوند.

بی شک تنوع اقلیم در استان اصفهان بگونه ای است که بستر تولید انواع محصولات گیاهان دارویی در فصول مختلف و صادرات آن به دیگر کشورها و درآمدزایی را مهیا می‌کند، برای مثال در سال گذشته تنها صادرات گلاب از استان اصفهان بیش از ۴۵۵ هزار دلار را به همراه داشت دیگر تولیدات ظرفیت فروش به مشتریان خارجی را دارد.

تمامی شهرستان‌های استان اصفهان در صنعت تولید محصولات گیاهان دارویی فعالند اما کاشان، آران و بیدگل، مبارکه، اصفهان، سمیرم و نطنز در این زمینه شاخصند.

در همین ارتباط رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان معتقد است که سیاست‌های حمایتی وزارتخانه نقش اساسی در توسعه صنعت گیاهان دارویی بویژه در استان اصفهان ایفا کرده و میزان تولید محصولات مختلف آن در استان همچنان قابلیت رشد و حرکت به سمت به جهش تولید را دارد.

مهرداد مرادمند با بیان اینکه اصفهان در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته اظهار کرد: توسعه کشاورزی بر پایه سازگاری بر کم آبی و برداشت کمتر از منابع آبی بویژه رودخانه زاینده رود از جمله برنامه‌های ما طی سال‌های گذشته بوده و بر همین اساس از آنجا که گیاهان دارویی کم آب بَر به شمار می‌رود توسعه آن به سود کشاورزی استان خواهد بود.

تسهیلات کم بهره گره گشای صنعت گیاهان دارویی

وی با اشاره به اعتباراتی که در سال‌های گذشته برای این بخش تخصیص یافت در توسعه آن موثر بود ادامه داد: ادامه ارائه تسهیلات کم بهره از جمله نیازهای صنعت گیاهان دارویی و صنایع مرتبط با آن به شمار می‌رود و لازم است که متولیان مالی و بانک‌ها نهایت همکاری را داشته باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به اشتغال پایدار روستایی به عنوان دیگر مقوله مهم و مورد توجه اشاره کرد و گفت: توسعه صنعت کشاورزی و بویژه گیاهان دارویی به اشتغالزایی پایدار کمک خواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید