Iranian Agriculture News Agency

مطالبه واحد ما اجرایی شدن همان حقابه‌ای است که در طومار شیخ‌بهایی ثبت شده و همچنین توزیع عادلانه آب است تا حقوق کشاورزان ادا شود.

حق‌آبه ثبت شده در طومار شیخ‌بهایی برای کشاورزان غرب استان اصفهان اجرایی شود‌

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، موضوع حقابه‌های کشاورزان غرب استان اصفهان و احقاق حقوق آنها از مباحثی است که مدت‌ها است مردم و مسئولان را به خود مشغول کرده است.

در طومار شیخ‌بهایی برای تقسیم آب زاینده‌رود که مبتنی بر مدیریت تقاضا در شرایط مختلف است، امتیاز خاصی برای بالادست و پایین‌دست در نظر گرفته نشده و حقابه همه مصرف‌کنندگان در شرایط عادلانه به رسمیت شناخته شده است.

آنچه مطالبه کشاورزان غرب اصفهان است، توزیع عادلانه و کافی آب برای کشت خود براساس طومار شیخ‌بهایی است. این کشاورزان همواره خواستار سهمیه قانونی خود با در نظر گرفتن موارد زیست محیطی از مسئولان بوده‌اند.

در این راستا، نماینده مردم خمینی‌شهر به همراه جمعی از مسئولان اجرایی و کشاورزان استان به دنبال راهکارهای مناسبی برای حل معضلات و احقاق حقوق کشاورزان اصفهان هستند.

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی در ارتباط با حقابه کشاورزان غرب اصفهان اظهارداشت: بحث حقابه‌ای که کشاورزان غرب دارند یکی از مواردی که است که طی سالیان گذشته دچار مشکل شده بود و برداشت‌های نابه‌جایی از آن صورت گرفته و قول‌هایی برای جبران این برداشت‌ها داده شده بود اما متاسفانه هنوز به آنها وفا نشده است.

وی افزود: همچنین پیگیری حقوق کسانی که طی قرون گذشته این حقابه را داشتند اما متاسفانه در سالهای اخیر به آن تعرض شده و برداشت‌های بدون جبران از آن انجام شده است، از مباحثی بود که عمدتا مطرح شد و راهکارهایی برای حل مشکل ارائه شد تا با همکاری مسئولان و مدیران اجرایی که آنها هم خوشبختانه در همین راستا تلاش می‌کنند این کار را به یک سامانی برسانیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیمات لازم برای احقاق حقوق کشاورزان بیان کرد: این مجموعه با یک حرکت جمعی و مطالبه واحد نسبت به اجرایی شدن همان حقابه‌ای که در طومار شیخ‌بهایی ثبت و ضبط شده است، برای حقابه‌داران چه در شرق و چه در غرب اصفهان و نیز توزیع عادلانه حرکت می‌کند.

وی افزود: در عین حال با مسئولان اجرایی همراهی کرده و واقعیات موجود را هم درک می‌کند و این یعنی بتوانیم با یک درک و حرکت جمعی کاری کنیم که اصفهان بزرگ هم از نظر آب شرب و هم از نظر کشاورزی تامین شود و همچنین حقوق کشاورزان نیز ادا شود.

حجت‌الاسلام نقدعلی با اشاره به ضرورت همراهی و آگاهی مردم از تصمیمات مسئولان بیان کرد: توصیه می‌کنم عزیزان مسئول در تصمیماتی که می‌گیرند به واقعیات موجود دقت کنند و مردم را در جریان امر قرار بدهند چراکه همراهی و در جریان بودن مردم موجب پذیرش بهتر این تصمیمات در جامعه می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید