Iranian Agriculture News Agency

با اقدام به موقع و جلوگیری از رسیدن ملخ‌ها به سن پرواز از آسیب جدی به باغات و مراتع جلوگیری شد.

باغ‌های اصفهان از حمله ملخ‌ها مصون ماندند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، منصور شیشه‌فروش اظهار کرد: سال ۹۹ ردیابی ملخ‌ها در ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، باغات و مراتع توسط حفظ نباتات انجام شده است.

وی افزود: عملیات مبارزه با ملخ‌ها در حدود ۵ هزار هکتار از اراضی و باغات در شهرستان‌های لنجان، شهرضا، تیران و کرون، سمیرم، نائین، فریدون شهر، دهاقان و میمه در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: شناسایی، طعمه‌گذاری و سم‌پاشی برای مقابله با ملخ اجرا شده است و سال ۹۸ در ۱۱ هزار هکتار از اراضی استان و امسال هم در ۵ هزار هکتار از اراضی، مراتع و باغ‌ها مبارزه با ملخ‌ها انجام شده است.

وی تصریح کرد: اگر این مقابله در زمان مناسب و به موقع صورت نمی‌گرفت، ملخ‌ها به سن پرواز می‌رسیدند و مزارع و باغات را با آسیب جدی مواجه می‌کردند.

شیشه‌فروش ادامه داد: در حدود ۷۰ هزار هکتار زمین استان با سن گندم مقابله شد و این کار بزرگ از اسفند ماه در مراحل دیده بانی، کنترل و پیش آگهی در تمامی شهرستان‌ها انجام شد.

وی اظهار کرد: در بیش از ۱۰ هزار هکتار از مزارع، مبارزه با بیماری سفیدک برگی و همچنین مبارزه با زنگ قارچی در بیش از ۳ هزار هکتار از مزارع اجرا شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: برای مبارزه با موش نیز ۵۵ هزار هکتار ردیابی و ۷۰۰ هکتار مبارزه به صورت ردیابی، سم‌پاشی و طعمه‌گذاری انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر در ۴ هزار هکتار از باغات گردو، مبارزه با پروانه کرم خراط یا پروانه فری و در ۶۰۰ هکتار عملیات هرس، ردیابی و نصب تله در پایین و روی شاخه درختان برای این آفت در حال انجام است.

شیشه‌فروش گفت: هم اکنون در خوانسار، دهاقان، گلپایگان، چادگان، زفره اصفهان و سمیرم باغات مورد اصلاح و احیا هستند.

وی ادامه داد: برای ۳ هزار هکتار، ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در کاشان، مبارکه، آران و بیدگل، نطنز، برخوار  اقدامات پایش و طعمه گذاری برای جلوگیری از ورود مگس در پاییز در این مناطق در حال انجام است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید