Iranian Agriculture News Agency

اصفهان در 35 نهالستان و مرکز کشت بافتی با ظرفیت تولید سالانه بیش از پنج ملیون اصله نهال و کسب رتبه اول تولید نهال شناسنامه دار در کشور در حال تولید و عرضه هستند.

تولید سالانه بیش از 5 میلیون اصله نهال استاندارد و شناسنامه دار در اصفهان

به گزارش خبرنگار ایانا در سازمان، احمد رضا رئیس زاده مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: در حال حاضر انواع نهال درختان میوه (از انواع دانه دار ،هسته دار و نیمه گرمسیری) به صورت شناسه دار و با نظارت کمیته فنی نهال استان اصفهان در 35 نهالستان و مرکز کشت بافتی با ظرفیت تولید سالانه بیش از پنج ملیون اصله نهال و کسب رتبه اول تولید نهال شناسنامه دار در کشور در حال تولید و عرضه هستند. 

وی همچنین اشاره کرد در 4 واحد دانش بنیان زیر نظر کمیته فنی استان  بیش از 700 هزار انواع پایه های رویشی و نهال گل محمدی کشت بافتی از ارقام برتر، از طریق کشت بافت تولید  می شود،که با برنامه ریزی انجام گرفته و به منظور افزایش کیفیت نهال حدود 100 هزار از این پایه ها بین نهالستان های توانمند توزیع شده است و مابقی نیز به سایر استان ها ارسال می‌گردد.

رئیس زاده با عنوان اینکه استان اصفهان با تولید پیوندک گواهی  شده از انواع درختان هسته دار و دانه دار به تعداد دو نیم میلیون چشمه پیوند، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است تصریح کرد در سال جاری بیش از 60 هزار اصله نهال گواهی شده از حدود 30 رقم برتر  در شرکت کشاورزی فجر اصفهان تولید و در حال عرضه است.

ایشان اهم برنامه های در دست اجرای سازمان جهاد کشاورزی استان با هدف رشد و ارتقاء وضعیت نهال را تولید  و ترویج استفاده از نهال های با پایه رویشی،تولید و ترویج استفاده از نهال گردوی پیوندی،ساماندهی مراکز توزیع نهال از طریق اخذ مجوز توزیع از نظام صنفی،ساماندهی تولید کنندگان غیر مجاز در قابل تعاونی های تولید و تحت نظارت کمیته فنی نهال استان و تولید نهال گواهی شده اعلام کرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: به کلیه باغداران و بهره بردارانی که قصد اصلاح و جایگزینی باغات قدیمی و یا احداث باغات جدید دارند توصیه میگردد نهال(استاندارد وشناسنامه دار ) مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و نهالستان های مورد تایید سازمان جهاد کشاورزی استان تامین کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید