Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان:

استان اصفهان رتبه نخست تولید شیر خام در کشور را با تولید سالیانه بالغ بر یک میلیون و ۳۷۰ هزار و ۵۰۰ تن به ازای هر راس گاو شیری به خود اختصاص داده است.

ادعای آلودگی شیر گاوداری‌های کشور به سم آفلاتوکسین صحت ندارد

به گزارش خبرگزاری ایانا در استان اصفهان، حسین ایراندوست معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به رتبه نخست تولید شیرخام در استان اصفهان، گفت: استان اصفهان سالیانه بالغ بر یک میلیون و ۳۷۰ هزار و ۵۰۰ تن به ازای هر راس گاو شیری به خود اختصاص داده است.

ایراندوست با اشاره به اینکه صنعت گاو شیری از مهمترین صنایع تاثیرگذار در اقتصاد کشور است و نقش مهمی در تامین و امنیت غذایی کشور دارد، گفت: اصفهان از نظر تعداد گاوداری‌های شیری و ارزش اصلاحی گاو شیری اصیل و از نظر افزایش بهره‌وری در گاوداری‌های صنعتی رتبه اول کشور را دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با تاکید بر کیفیت شیر تولیدی در استان اصفهان که قابلیت عرضه به بازارهای منطقه‌ای و توسعه صادرات را فراهم کرده است، تصریح کرد: یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها میزان سرانه مصرف شیر و لبنیات است که متاسفانه سرانه مصرف شیر ایران یک سوم کشورهای توسعه یافته و کمتر از میانگین جهانی است. اظهارهای غیرکارشناسی مجری و مهمان صداوسیما در خصوص کیفیت شیر و مصرف نهاده های دامی و نان خشک کپک زده در دامداری ها در فضای مجازی و جامعه موجی از نگرانی و عدم اطمنیان و ابهام را پدید آورده است که در سال رونق تولید ملی علاوه بر تهدید سلامت جامعه بر بدنه تولید آسیب وارد می کند.

ایراندوست با بیان اینکه اولین کسی که از کیفیت نامطلوب خوراک دام آسیب می بیند دامدار است، ابراز کرد: دامداران در بخش‌های غیرصنعتی نسبت به خوراک دام خود بسیار حساس هستند زیرا اگر دام با خوراکی که آلوده به سم آفلاتوکسین که در نان خشک کپک زده و سویا کپک زده وجود دارد تغذیه شود منجر به کاهش تولید و سقط جنین و سایر موارد می شود که در نهایت خود دامدار متضرر اصلی آن خواهد بود.

وی با اطمینان خاطر دادن به شهروندان در بهداشتی بودن و به کارگیری تکنولوژی به روز دنیا در هزار و ۹۷۳ دامداری شیری و گوشتی و ۲۲ هزار و ۶۸۷ باب دامداری نیمه صنعتی در استان اصفهان اظهار کرد: اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران استان اصفهان و چند سازمان دیگر پیگیر این برنامه است تا اولاً در برنامه ای فرصت دفاع و بیان دیدگاه های بخش تولید لحاظ شود و در شرایط حساس جامعه که اعتماد شکننده شده جلوی اجرای برنامه ها گرفته شود تا مانع از تبعات حاشیه ای که جامعه را دچار التهاب می کند شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید