Iranian Agriculture News Agency

بیش از ۳۰ درصد تولیدات کشاورزی اصفهان مربوط به حوزه دام و طیور است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جها کشاورز اصفهان گفت: تولید سالیانه محصولات دامی استان بالغ‌بر دو هزار و 361 هزار تن بوده که بیش از ۱۴ درصد تولید محصولات دامی کشور را شامل می‌شود و دارای رتبه اول کشوری در این زمینه است.

بیش از ۳۰ درصد تولیدات کشاورزی اصفهان مربوط به حوزه دام و طیور است

به گزارش خبرنگار ایانا در اصفهان، حسین ایراندوست بیان کرد: استان اصفهان یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات دامی کشور است، تولید سالیانه محصولات دامی استان بالغ‌بر دو هزار و 361 هزار تن بوده که بیش از ۱۴ درصد تولید محصولات دامی کشور را شامل می‌شود و دارای رتبه اول کشوری در این زمینه است.

وی ادامه داد: استان اصفهان رتبه اول محصولات دام و طیور در کشور را دارد و ۱۵ درصد تولیدات در این استان انجام می‌شود.

به گفته وی، در بحث شیر خام، تخم‌مرغ، جوجه بومی و بوقلمون رتبه اول کشوری، گوشت قرمز رتبه دوم، گوشت مرغ رتبه چهارم و پنجم را داریم.

معاون بهبود تولیدات دامی استان اصفهان توضیح داد: استان اصفهان خشک و از لحاظ منابع آبی و شرایط گیاهی تحت فشار است و به دلیل سابقه‌ای که دامداران استان دارند و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این حوزه انجام شده با بهره‌گیری از نفوذ دانش در واحدهای دامداری و مرغداری، استان توانسته به لحاظ کمی، تولیدات خوبی داشته باشد و با نظارت‌های کیفی مناسبی که در حال انجام است، تولیدات از نظر کیفی سلامت باشند.

وی گفت: بیش از ۳۰ درصد تولیدات کشاورزی استان مربوط به حوزه دام و طیور است، طرح مرغ‌های تخم‌گذار را ممیزی و اشکالات ساختاری و سخت‌افزاری را رفع کردیم که باعث شد در بحث تولید تخم‌مرغ رشد قابل‌توجهی داشته باشیم.

ایراندوست خاطرنشان کرد: همین روند را در مرغ‌های گوشتی آغاز کردیم و تیم ممیزی با مشارکت نظام‌مهندسی و دامپزشکی تشکیل دادیم که مرغداری‌ها را بررسی و اصلاح ساختار کنند.

وی اضافه کرد: همچنین این پروسه در گاوداری‌های شیری با همکاری دامپزشکی انجام گرفت و تلاش بر این است که سطح دامداری‌ها به حدی برسد که همه کد IR بگیرند؛ زیرا عمده صادرات محصولات لبنی و شیرخام از استان اصفهان است و یکی از کشورهای مقصد، روسیه است که پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد و رونق تولید بریا آنها بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید