Iranian Agriculture News Agency

تا کنون ۸۴ درصد نانوایی‌های اصفهان در اجرای طرح "هوشمندسازی یارانه نان" به کارتخوان هوشمند مجهز شده‌اند و در حالی که قرار است تا پایان تابستان جاری این طرح بطور کامل عملیاتی شود

هوشمندسازی یارانه نان در اصفهان، افزایش کیفیت تا لزوم تنظیم کارشناسی نرخ نان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه میزان دورریز نان در این استان نسبت به میانگین کشوری کمتر و بین هفت تا ۱۰ درصد است اما این میزان در کشور به ۲۰ تا ۳۰ درصد می‌رسد، گفت: متولیان اجرای طرح "هوشمندسازی یارانه نان" معتقدند با اجرایی شدن کارتخوان هوشمند در نانوایی‌ها و در پی آن خرید نان متناسب با مصرف خانوار، میزان دورریز نان از رقم‌های پیشین به مراتب کمتر خواهد شد.

امید شریفی افزود: در گذشته یارانه دولتی به آرد تخصیص می‌یافت و نانوا با خرید آن اقدام به پخت نان ارزان می کرد تا به دست مصرف‌کننده برسد اما در این میان عده معدودی سوء استفاده کرده و آرد را با قیمت ارزان و دولتی می‌خریدند و به قیمت آزاد می‌فروختند و به نوعی زمینه رانت و قاچاق شکل گرفته بود.

وی با بیان اینکه در طرح کارتخوان هوشمند، میزان پخت نان در نانوایی ها بطور کامل مشخص است و مطابق با آن آرد مصرفی تعیین می‌شود، ادامه داد: در این طرح نانوا آرد آزاد می‌خرد و نان را با همان قیمت قبل به دست مصرف‌کننده می‌رساند و دولت میزان تفاوت قیمت آرد آزاد و دولتی را به حساب نانوا می‌پردازد به این صورت که ۱۵ درصد میزان فروش آن که از طریق دستگاه کارتخوان مشخص است، برای نانوا واریز می‌شود.

شریفی خاطرنشان کرد: البته در این زمینه نانوایان اعتقاد دارند که هزینه نانوا بیشتر از ۱۵ درصد است و باید دولت در این زمینه تجدید نظر کند که در جلسه ای با بازرسی اصناف مقرر شد ارزیابی جدیدی از قیمت صورت بگیرد. 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اعلام اینکه تا شهریور امسال همه نانوایی ها به کارتخوان هوشمند مجهز شده و آزادپز می‌شوند، گفت: همزمان با آن یارانه‌ای که در گذشته به آرد تعلق می گرفت برای مردم واریز می‌شود و شهروندان می‌توانند به دلخواه و با توجه به کیفیت نان خریداری کنند. 

طرح هوشمندسازی یارانه نان به افزایش کیفیت و رقابت منجر می شود 

شریفی از ایجاد فضای رقابتی بین نانوایان با اجرایی شدن طرح کارتخوان هوشمند و آزادپزی نان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح قطع به یقین شاهد افزایش کیفیت نان خواهیم بود. 

وی با تاکید بر اینکه یارانه از آرد حذف نمی‌شود بلکه شاهد یک نوع جابه‌جایی و تخصیص یارانه از نانوا به مردم هستیم، افزود: با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان ، میزان مصرف نان در هر روز و میزان مصرف آرد و پخت نان در نانوایی ها مشخص است، بر اساس آن هر ماه یارانه نان به شکل کالابرگ در اختیار مردم قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند با آن خرید کنند که نان به اندازه مایحتاج خانوار تولید و توزیع می‌شود. 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: در مرحله اول اجرا، میزان مصرف نان مردم تغییری نکرده است و تنها شاهد ساماندهی بین نانوایان و مدیریت آرد در بین نانوایی‌ها هستیم و سیستم توزیع آرد و نان نظام‌مند شده است. 

وی با بیان اینکه نرخ نان با توجه به نوع نان و کیفیت آن متفاوت خواهد بود، گفت: در این طرح امکان خرید نان ارزان‌تر با تسهیلات بهتری برای مردم فراهم شده است. 

به گفته وی با اجرایی شدن نزدیک به یک‌ماه طرح، به طور تقریبی نانوایان استان همراهی کردند و مشکلی پیش نیامده است و بخش معدودی اعتراض هایی را مطرح کرده اند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید