Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: نوسان قیمت‌ها و متغیر بودن هزینه احداث، اصلی‌ترین چالش در توسعه کشت گلخانه‌ای در این استان است.

نوسان قیمت‌ اصلی‌ترین چالش در توسعه کشت گلخانه ای در استان اصفهان است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، احمدرضا رییس‌زاده افزود: افزایش قیمت و ناپایداری نرخ‌ وسایل و ادوات اولیه احداث گلخانه‌ها، به یک چالش اساسی تبدیل شده است و از همین رو سرمایه گذاران با سختی و مشقت به این عرصه وارد می‌شوند. 

وی اضافه کرد: انواع آهن آلات و لوله اتصالات در سال‌های اخیر با افزایش چشمگیر قیمت روبه رو بودند و در یکی ۲ سال گذشته نوسان قیمت در آن‌ها بیشتر شد. 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اظهارداشت: افزایش دستمزد کارگری و خدمات نیز قیمت تمام شده راه‌اندازی گلخانه‌های جدید را بیشتر کرده است و در مجموع بدون حمایت و تسهیلات، توسعه این بخش دشوار خواهد بود. 

رییس‌زاده گفت: تسهیل در صادرات از دیگر مقوله‌هایی است که برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان اصفهان به آن نیاز داریم که همکاری و تعامل سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی و متولی را می‌طلبد. 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های دهاقان، شهرضا، تیران و کرون، چادگان و نجف آباد بیشترین گلخانه‌های استان را در خود جای داده‌اند و تولیدات آن‌ها حدود ۳۸۰ هزار تُن در سال و بالغ بر یک چهارم آن صادراتی است. 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد:  خیار، گوجه، فلفل دلمه‌ای رنگی، بادمجان، توت فرنگی، سبزی برگی و غده‌ای و همچنین گل زینتی در گلخانه‌های استان استحصال می‌شود. 

 استان اصفهان با داشتن ۵۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی معادل پنج درصد از مساحت استان، ۳.۵ درصد از اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید