Iranian Agriculture News Agency

"ساداتی نژاد" در ارتباط مستقیم اخبار شبکه یک:

وزیر جهاد کشاورزی گفت:در سفر رئیس جمهوری به استان لرستان برای طرح های کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع تبدیلی، عشایر و گلخانه ها اعتبارات مطلوبی در نظر گرفته شده است.

پیش بینی اعتبارات بخش کشاورزی در سفر استانی رئیس جمهور به لرستان

به گزارش خبرنگار اعزامی ایانا به استان لرستان، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان لرستان، در حاشیه نشست رئیس جمهور با نمایندگان کشاورزان و دامداران، در گفتگوی زنده با بخش خبر ساعت 14 شبکه یک سیما، با بیان این که سفر امروز به استان لرستان یازدهمین سفر استانی ریاست جمهوری در دولت سیزدهم است، اظهار کرد: استان لرستان قطب کشاورزی و دامپروری کشور است و حدود 5 درصد از اراضی کشاورزی و 3 میلیون تن از تولیدات محصولات کشاورزی کشور به این استان اختصاص دارد، همچنین 32 درصد از اشتغال استان لرستان مربوط به حوزه کشاورزی است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه اول تولید شیلات غیر ساحلی و تولید حبوبات کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: با توجه به این که لرستان قطب کشاورزی و دامپروری است، ریاست جمهوری در این سفر با نمایندگان کشاورزان، دامپروران، عشایر، فعالین حوزه شیلات و صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی دیدار و گفتگو خواهد داشت.

ساداتی نژاد در رابطه با پیشنهادات مصوبات سفر در جلسه با رئیس جمهور گفت: استان لرستان با جمعیت عشایری 85 هزار نفری، 7 درصد از جمعیت عشایر کشور را در خود جای داده است، به همین منظور یکی از پیشنهادات ما در جلسه با رئیس جمهور اختصاص 54 میلیارد توامن اعتبار برای پروژه های ایل راه ها و آبرسانی به عشایر بوده است.

وی با بیان این که لرستان بهشت گیاهان دارویی کشور است، عنوان کرد:  طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح 8 هزار هکتار از اراضی استان طی چهار سال اجرا می شود که از مصوبات سفر، اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار اولیه به این طرح خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که استان لرستان نمایشگاه دیم کشور است، خاطرنشان کرد: 100 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه اول آبزی پروری غیر ساحلی را در کشور دارد، عنوان کرد: 200 میلیاردتومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های آبزی پروری پیش بینی شده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: 220 مییلیارد تومان اعتبار برای تجهیز اراضی به سامانه های نوین آبیاری، ایستگاه های پمپاژ، بهسازی کانال ها و تکمیل طرح های نیمه تمام آب و خاک در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه دوم را در اراضی جنگلی زاگرس دارد، عنوان کرد: اعتبار مطلوبی را برای مدیریت و کنترل زوال جنگل های زاگرس پیشنهاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که استان لرستان بخش بالادست سدهای بزرگ محسوب می شود، گفت: 120 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه طرح های آبخیزداری به این استان اختصاص داده خواهد شد، همچنین 1500 میلیارد تومان تسهیلات برای بخش های گلخانه، صنایع تبدیلی و دامپروری  صنعتی در نظر گرفته شده است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: این اعتبارات برای سال 1400 و 1401 در نظر گرفته شده و به زودی تخصیص آن به استان انجام می شود تا تمام طرح های نیمه تمام مذکور به سرانجام برسد و مشکلات مردم این استان برطرف شود.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید