Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان سیستان و بلوچستان خبر داد:

وزیر جهاد کشاورزی در دومین روز از سفر خود به استان سیستان و بلوچستان در جلسه اقتصاد مقاومتی این استان گفت: برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در استان هیچ محدودیتی نداریم و با ثبت نامی که کشاورزان انجام دهند، تمام امکانات وزارتخانه را با پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه در اختیارشان قرار خواهیم داد و مانند باقی مناطق با سرعت این این اراضی را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز می‌کنیم.

آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سیستان و بلوچستان، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در دومین روز از سفر خود به استان سیستان و بلوچستان در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: پروژه ۴۶ هزار هکتاری، پروژه بسیار عظیمی است و باید از آن حمایت کنیم.

وی افزود: با عنایت مقام معظم رهبری و پیگیری‌های رئیس جمهوری، طبق قول‌های داده شده، این پروژه برای کشت پاییزه آماده شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تجهیز 46هزار هکتار اراضی خرد در محوطه بسیار بزرگ ۲۰۰ هزار هکتاری، کار بسیار سنگینی است اما ما هنوز در ابتدای کار هستیم و آب را در لوله به اراضی 5 هکتاری کشاورزان سیستانی انتقال دادیم.

وی در رابطه بسیستم‌های نوین آبیاری گفت: برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در استان هیچ محدودیتی نداریم و با ثبت نامی که کشاورزان انجام دهند، تمام امکانات وزارتخانه را با پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه در اختیارشان قرار خواهیم داد و مانند باقی مناطق با سرعت این اراضی را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز می‌کنیم.

خاوازی ادامه داد: در رابطه با سازمان عمران و سازمان بهره‌برداری هم به رئیس جمهوری نامه نوشتیم و با صحبتی که با معاون اول داشتیم، مقرر شد تصمیم قاطعی در دولت در رابطه با آن گرفته شود.

وی در رابطه با طرح الگوی کشت در استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برای الگوی کشت هم در این منطقه گیاه مورد نظر برای کشت در حال حاضر مشخص است اما بخشی از الگوی کشت باید از طریق آموزش پیش برود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این آموزش در حال حاضر در این استان انجام می‌شود و در یک قطعه ۱۰۵ هکتاری به صورت پایلوت کشت گندم و 10 هکتار مزرعه الگویی گیاهان دارویی داریم، از سال ۹۲ تاکنون ۳۵۰ درصد سطح کشت گیاهان دارویی افزایش یافته  است.

وی تصریح کرد: گیاهان بسیاری وجود دارد که منافع اقتصادی بسیاری در برخواهد داشت و کشاورزان باید برای کشت آن آموزش ببینند مانند زیره، سیاه دانه و کتان.

خاوازی افزود: برای طرح‌های الگویی انگور ۱۰۰ هکتار زیر آموزش است، همچنین 100 هکتار هم برای گیاهان جالیزی زیر کشت و آموزش است و محققین به کشاورزان برای افزایش توسعه کشت و مکانیزاسیون آموزش می‌دهند. بنابراین در ابتدا باید برنامه آموزشی داشته باشیم تا بتوانیم الگوی کشت را تثبیت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در بحث الگوی کشت تمام جوامع محلی باید کمک کنند، اذعان کرد: در این زمینه به ویژه نیازمند کمک امام جمعه استان و ائمه جمعه شهرستان‌ها به وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

وی افزود: پس از تثبیت 5 گیاه در منطقه، موضوع صنعت مطرح می‌شود و صنایع باید به منطقه بیاید و فعال شوند.

خاوازی، بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان تأکید کرد و افزود: سرمایه‌گذاران باید از ظرفیت‌های کشاورزی این استان بازدید کرده و برای فعال شدن این بخش وارد عمل شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید