Iranian Agriculture News Agency

استاندار آذربایجان غربی:

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشاورزی استان برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است،گفت: برخی مصوبات در زمان بحران جدی دریاچه ارومیه اجرایی شده و امروز نیز برای توسعه کشاورزی نیاز داریم تا این مصوبات دوباره بازنگری شود.

توسعه کشاورزی آذربایجان غربی در گرو اصلاح برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری در کارگروه آب و کشاورزی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در محل استانداری برگزار شد، با تاکید بر ضرورت پیگیری اصلاح برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه که برای احیای کشاورزی استان بسیار موثر است، افزود: ۳۰۰ میلیون مترمکعب سهم آذربایجان غربی از رودخانه ارس به آذربایجان شرقی تخصیص یافته که اگر این میزان به خود استان تخصیص یابد مشکلات کم آبی عمده شهرهای استان برطرف خواهد شد.

وی گفت: با توجه به مشکلاتی که هر از چند گاهی در عرصه محصولات کشاورزی بوجود می‌آید، لذا مسئله نوع کشت و اصلاح الگوی کشت باید توسط مرکز تحقیقات کشاورزی با یک برنامه مدون پیگیری شود.

استاندار آذربایجان غربی بازنگری در شیوه‌های کاشت، داشت و برداشت را یک ضرورت جدی دانست و افزود: متوسط برداشت سیب در باغبات استان به هیچ وجه مناسب نیست و اصلاح رویه‌ها مانع هدر رفتن منابع از جمله آب می‌شود.

شهریاری حمایت از نوسازی صنایع تبدیلی و مکانیزاسیون از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره را خواستار شد و گفت: واحدهای تولیدی برای خرید محصولات نیاز به سرمایه در گردش دارند و بانک کشاورزی در این زمینه باید مساعدت کند.

وی افزود: تثبیت سیاست‌های واردات و صادرات به عنوان یک موضوع اساسی امروز مورد مطالبه است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیمه محصولات کشاورزی مورد قبول کشاورزان نیست، تصریح کرد: کشاورزان به دلیل عدم حمایت درست بیمه رغبتی به بیمه نمودن محصولات ندارند و باید رویکردهای بیمه در این خصوص تغییر یابد.

شهریاری خاطرنشان کرد: کشاورزان بخاطر جولان واسطه‌ها از خرید تضمینی انتفاعی نمی‌برند و در این خصوص باید تدبیری اندیشیده شود.

وی با اشاره به مشکل تامین نهاده‌های دامی در کشور گفت: آذربایجان غربی با توجه به موقعیت مرزی توانایی تامین ۲۵ درصد از نهاده‌های دامی کشور را دارد.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص راهکارهای افزایش صادرات سیب نیز تصریح کرد: رفع تعهد ارزی و تعلیق کارت‌های بازرگانی، تهاتر و ارزیابی مجدد قیمت‌ها به افزایش صادرات سیب کمک شایانی می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید