Iranian Agriculture News Agency

«خاوازی» در جلسه کارگروه آب و کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد:

وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص ۹۰۹ میلیارد تسهیلات برای رونق و توسعه کشاورزی آذربایجان غربی به صورت سرمایه در گردش و طرح‌های اولویت دار خبر داد.

تصویب ۹۰۹ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه بخش کشاورزی آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، کاظم خاوازی عصر سه شنبه در جلسه کارگروه آب و کشاورزی که با حضور جمعی از معاونین وزارتی، استاندار و مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان و مسئولان استانی در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: تخصیص این اعتبارات محدودیتی ندارد و در صورت وجود طرح‌های اثر بخش و نوآورانه برای توسعه این بخش، این میزان اعتبار قابل افزایش است.

وی ادامه داد: از این میزان تسهیلات 82 میلیارد تومان به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، 106 میلیارد تومان در بخش دام، 11 میلیارد تومان شیلات و آبزیان و 412 میلیارد تومان در بخش گلخانه‌‌ای  هزینه خواهد شد، البته استان علاوه بر این رقم‌ها، اگر طرح قابل سرمایه‌گذاری با هدف ایجاد اشتغال و رونق کشاورزی داشته باشد، ما قادر به پرداخت تسهیلات بیشتری هستیم.

خاوازی در ادامه بر پیگیری تخصیص این اعتبارات از سوی نمایندگان استان در مجلس شوری اسلامی و مسئولان آذربایجان غربی تاکید کرد و افزود: اعتبارات به میزان کافی موجود است و در صورت نیاز و داشتن طرح‌های قابل سرمایه گذاری هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی از آذربایجان غربی به عنوان استان با ظرفیت و پتانسیل بالا در بخش کشاورزی نام برد و اضافه کرد: نشست‌ها و دیدارهای خوبی این دو روز سفر به این استان به همراه معاونین وزرات داشتیم که امیدواریم با هماهنگی بین دستگاهی و پیگیری مستمر مسئولان استانی در ماه‌های آتی شاهد حل برخی موانع و مشکلات به خصوص در امر صادرات محصولات کشاورزی مخصوصا سیب درختی  باشیم.

خاوازی با اشاره به مشکل حق آبه در بخش کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در اسرع وقت در نشست با وزیر نیرو و رئیس سازمان محیط زیست به صورت نشست اضطراری، بحث حق آبه بخش کشاورزی استان از مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه را بررسی و راه‌های حل مشکل کم آبی در این حوزه را برطرف می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به دلیل تعهد کاهش 40 درصدی آب در بخش کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه، امروز شاهد بروز مشکلات اساسی در برخی شهرستان‌ها و روستاهای استان هستیم، افزود: مشکلات اجتماعی با توجه به نبود اشتغال و محرومیت در این منطقه در اثر عدم بررسی درست تخصیص حق آبه بخش کشاورزی در حال رخ دادن است و باید این موضوع به صورت ویژه بررسی شود.

وزیر جهاد کشاورزی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان آذربایجان غربی خواست مستندات کافی و قوی در خصوص مشکل حق آبه بخش کشاورزی با توجه به احیای دریاچه ارومیه را تهیه کنند.

وی افزود: باید با این مستندات بحث کشاورزی و مشکلات اجتماعی شهرها و روستاهای آذربایجان غربی در نشست با وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست کشور بازنگری و بررسی شود.

خاوازی با بیان اینکه صادرات سیب استان یکی از مطالبات جدی این بخش است که مشکلات آن در حال رفع شدن  بوده و تنها نیازمند هماهنگی بین دستگاهی با وزارت صمت هستیم، گفت: با رفع موانع صادراتی در ماه‌های آتی شاهد رونق صادرات سیب خواهیم بود.

وزیر جهاد کشاورزی، قانون خرید تضمینی را اقدامی موثر در حمایت از کشاورزان برشمرد و اظهار کرد: با تصویب این قانون و اعطای اختیارات خرید تضمینی، صادرات و واردات به وزارت جهاد کشاورزی، اتفاقات خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

خاوازی از تعیین تکلیف دامداری‌های سنتی تا آخر هفته جاری در کشور خبر داد و گفت: برای توسعه و رونق بخشی این حوزه تمامی دامداری‌های سنتی کشور تا آخر هفته تعیین تکلیف شده و مجوزهای قانونی لازم به صاحبان این بخش اعطا می‌شود.

وی همچنین از ایجاد شهرک‌های کشاورزی در مناطق محروم استان خبر داد و گفت: در صورت بررسی زیرساخت‌های لازم و دارا بودن زمین مناسب، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی لازم برای احداث شهرک‌های کشاورزی در مناطق محروم آذربایجان غربی به صورت ویژه را دارا است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از آرتمیا به عنوان ظرفیت کم نظیر در بخش کشاورزی آذربایجان غربی نام برد و خاطرنشان کرد: هر کیلوگرم سیست آرتمیا در دنیا 50 تا 150 دلار ارزش اقتصادی دارد و با توسعه این صنعت، ضمن ارزآوری می‌توان اشتغال خوبی در منطقه ایجاد کرد.

وی با ابراز گلایه از خرد شدن اراضی کشاورزی در کشور، عنوان کرد: متاسفانه در برخی مناطق کشور شاهد تجزیه شدن اراضی کشاورزی هستیم که این موضوع به عنوان خط قرمز در حوزه کشاورزی بوده و با متخلفین برخورد جدی صورت می‌گیرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید