Iranian Agriculture News Agency

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در حاشیه بازدید از نهالستان و طرح های منابع طبیعی شهرستان ملارد گفت: با توجه به اینکه طرح‌های بیابان‌زدایی در قالب طرح 9 در 99 یکی از طرح‌های محوری سال جاری قلمداد می شود، بر همین اساس طرح های بیابان زدایی در استان تهران سرعت می‌گیرد.

اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در استان تهران سرعت می‌گیرد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان تهران، علینقی حیدریان با اشاره به اینکه استان تهران با دارا بودن 105 هزار هکتار اراضی بیابانی جزو استان‌های بیابانی محسوب می‌شود، گفت: اراضی بیابانی در شهرستان های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری و ملارد واقع شده که به منظور جلوگیری از پیشروی بیابان و احیای این اراضی تداوم اجرای طرح های بیابان زدایی در استان تهران ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: تاکنون حدود 22 هزار هکتار از اراضی بیابانی استان تهران زیر پوشش عملیات بیابان زدایی قرار گرفته و بسیاری از کانون های بحرانی فرسایش بادی نیز تحت کنترل درآمده اما به دلیل خشکسالی های پی درپی و تغییرات اقلیمی به همراه بهره برداری های غیر اصولی از منابع ارزشمند (آب، خاک و گیاه) شاهد تشدید روند بیابان زایی در تهران هستیم که برای مقابله با این پدیده، اجرای طرح های بیابان زدایی یکی از برنامه های اولویت دار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران است.

این مسئول منابع طبیعی استان تهران پدیده بیابان زایی را تهدیدی زیست محیطی برای این استان برشمرد و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان زایی علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامتی جوامع محلی و همچنین پایتخت نشینان، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می آید که با توجه به این مهم و برای مقابله با این پدیده، عزمی ملی و نگرشی جامع و همه جانبه نگر نیاز است.

حیدریان بر انجام پایش مراتع، تهیه و اجرای طرح های مرتعداری در قالب طرح های تلفیقی، کاداستر اراضی ملی و دولتی و بلوک بندی مناطق بر اساس منطقه بحرانی، نیمه بحرانی و عادی با هدف حفاظت هرچه بهتر و بیشتر از عرصه های منابع طبیعی تأکید کرد.

بر اساس این گزارش جواد پیربداقی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملارد گفت: شهرستان ملارد دارای 67 هزار هکتار اراضی ملی است که از این میزان بیش از 13 هزار هکتار ان را اراضی بیابانی تشکیل داده است.

وی اظهار کرد: از آنجائی که شهرستان ملارد یکی از کانون های اصلی تولید گرد و غبار و به عنوان تهدیدی جدی برای ساکنان این منطقه و پایتخت مطرح است، تداوم اجرای طرح های بیابان زدایی در سطح این شهرستان در دستور کار قرار دارد.

پیربداقی با بیان اینکه تاکنون حدود 7هزار هکتار از اراضی بیابانی شهرستان ملارد زیرپوشش عملیات بیابان زدایی قرار گرفته است افزود: با توجه به ضرورت اجرای طرح های بیابان زدایی در شهرستان ملارد، امیدواریم با همکاری و مساعدت دستگاه های ذی ربط و تأمین مالی مورد نیاز شاهد استمرار اجرای طرح های بیابان زدایی باشیم.

گفتنی است سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران همزمان با سفر به شهرستان ملارد، به شهرستان شهریار نیز سفر کرد و با حضور در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان، با رئیس و کارکنان این اداره دیدار و گفت و گو نمود.

شایان ذکر است حیدریان پیش از انجام بازدید میدانی از طرح های منابع طبیعی شهرستان ملارد، با حضور در محل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان با کارکنان این اداره به صورت چهره به چهره دیدار و گفت و گو کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید