Iranian Agriculture News Agency

با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید

تجهیز ۱۰۰ هزار هکتار از کل اراضی آبی استان ایلام به سیستم‌های نوین آبیاری

بهره برداری از ۱۵۰۰ هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام توسط معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و با فرمان رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

آغاز بهره‌برداری از طرح عظیم آبفشان‌ها و قطره‌چکان‌ها در جولانگاه سابق تانک‌ها و ارابه‌های جنگیبهره برداری از ۱۵۰۰ هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام توسط معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و با فرمان رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی که از شهرستان مهران گزارش می‌داد، اظهار کرد: احیای ۵۰ هزار هکتار از اراضی استان در قالب طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام، طرح گرمسیری و توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام در سطح حدود ۳۰ هزار هکتار، طرح های کوچک تامین آب استان در سطح حدود ۲۰ هزار هکتار که مجموعا برای اجرای این طرح ها از سهم وزارت جهاد کشاورزی نزدیک به هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است که با تکمیل پروژه های فوق الذکر، اراضی آبی استان ایلام از ۷۰ هزار هکتار به ۱۶۰ هزار هکتار خواهد رسید که با احتساب اراضی سنتی که مجهز به سیستم های مدرن آبیاری شده اند، حدود ۱۰۰ هزار هکتار از کل اراضی آبی استان در دولت تدبیر و امید مجهز به سیستم های نوین آبیاری شده است.

وی یادآور شد: از مجموع ۳۰ هزار هکتار طرح گرمسیری و توسعه منابع آب و خاک مرزی در استان ایلام تاکنون ۱۴ هزار هکتار آن به بهره برداری رسیده است و باقیمانده اراضی به مساحت حدود ۱۶ هزار هکتار که در سامانه گرمسیری واقع شده است، شبکه‌های فرعی آن ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به علت عدم تامین آب قابل بهره برداری نیست، لذا استدعا دارد دستور فرمایید منابع مالی مورد نیاز همکاران وزارت نیرو تامین تا سرمایه گذاری‌های انجام شده که نقش اساسی در توسعه کشاورزی استان به همراه خواهد داشت مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور استفاده بهینه از منابع آب موجود استان در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار از پروژه‌های کوچک تامین آب با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی از محل اعتبارات استانی در دست اجرا است که در صورت تامین مالی ۴۰۰ میلیارد تومان می‌توان تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسند.

وی اظهار کرد: رجاء واثق دارم با تکمیل پروژه های فوق الذکر استان ظرفیت کامل توسعه منابع آبی خود برخوردار و نه تنها موجبات توسعه کشاورزی پایدار، ایجاد اشتغال و جبران پیامدهای ویرانگر جنگ تحمیلی فراهم نماید بلکه با گشایش مبادلات اقتصادی با کشور همسایه عراق این استان از انزوای جغرافیایی و اقتصادی رهایی می یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: جناب آقای رئیس‌جمهوری پروژه ای که هم اکنون به محضر جنابعالی برای افتتاح گزارش می شود بهره برداری از ۱۵۰۰ هکتار از طرح ۲۳ هزار هکتار گرمسیری و توسعه آب و خاک در استان های کرمانشاه و ایلام است که گزارش کلی آن توسط جناب آقای دکتر خاوازی به استحضار رسید. این پروژه در شهرستان مهران واقع شده است است دیاری که زمانی جولانگاه تانک‌ها، هواپیماها و ارابه‌های جنگی بود امروز به برکت حمایت‌های بی‌دریغ دولت به آبفشان‌ها و قطره چکان‌ها برای امنیت غذایی و عزت و سربلندی ایران تبدیل شده است. در صورتی که اجازه بفرمایید به فرمان جنابعالی این پروژه افتتاح و به بهره برداری برسد.

سپس با فرمان رئیس جمهوری، بهره برداری ۱۵۰۰ هکتار از ۲۳ هزار هکتار طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام آغاز شد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید