Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، گفت: براساس سرشماری انجام گرفته در سال جاری، این استان دارای 2 هزار و 252 زنبورستان است که یک هزار و 733 نفر در این زنبورستان‌ها مشغول به کار بوده و شغل اصلی870 نفر از بهره‌برداران استان زنبورداری است.

تولید بیش از21 تن انواع فرآورده‌های زنبور عسل در استان زنجان

سید محمدعلی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در زنجان، با اشاره به رشد بیش از 15 درصدی تولید عسل استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از تولید بیش از یک هزار و 77 تن عسل سال جاری خبر داد و عنوان کرد: همه ساله علاوه بر عسل، سایر فرآورده‌های فرعی همچون بره موم، موم، گرده گل و ژل رویال توسط زنبورداران استان تولید می‌شود.

وی همچنین از تولید 16 هزار و 343 کیلوگرم موم طی سال جاری در استان زنجان خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال همچنین یک هزار و 128 کیلوگرم بره‌موم، 3 هزار و 666 کیلوگرم گرده گل و 97 کیلوگرم ژل رویال در استان تولید شده است.

صادقی بیان کرد: حمایت از تشکیل و تقویت تشکل‌های زنبورداری بویژه زنجیره‌های تولید عسل یکی از اولویت‌های معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان محسوب می‌شود و تلاش بر این است در شهرستان‌های مختلف استان این زنجیره‌ها تشکیل شود به طوری که در این راستا تاکنون مجوز فعالیت برای 6 پشتیبان در شهرستان‌های زنجان، سلطانیه، ایجرود، خدابنده و ماهنشان صادر شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه زنبورداران استان از تخصص و تجربه کافی در زمینه پرورش زنبور عسل برخوردار هستند، افزود: 142 نفر از زنبورداران استان دارای تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر هستند و مابقی زنبورداران نیز علاوه بر داشتن تجربه عملی، در مراکز ترویجی جهادکشاورزی و فنی وحرفه‌ای آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: عمده نژادهای زنبور عسلی که در استان زنجان پرورش داده می‌شود نژاد  مدا « Meda »  و نژادهای بومی است و طی سال‌های اخیر نژادهای اصلاح شده از جمله کارنیولا و کارنیکا نیز توسط زنبورداران مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید