Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 4 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی این استان به سامانه نوین ابیاری تجهیز شده است.

تجهیز  هزار 4و 500 هکتار از کشاورزی استان قزوین به سامانه نوین آبیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، فاطمه خمسه در آئین بزرگداشت تجلیل از تولیدکنندگان برترملی و استانی بخش کشاورزی افزود: سهمیه و ظرفیت برای استان قزوین برای هر سال 2 هزار و 500 هکتار سامانه نوین ابیاری تعیین شده که این میزان طی 9 ماهه اولی سال‌جاری به 4 هزار و 500 هکتار رسیده است.

وی اظهار کرد: در بحث تسهیلات ارزان قیمت ( سامانه کارا) در سال جاری؛ بیش از 102 میلیارد تومان اعتبار جذب شده که استان توانسته بیشترین جذب در این حوزه را داشته باشد و سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان برتر در سطح استان معرفی شد.

خمسه افزود: با جذب این تسهیلات؛ یک هزار و 46 نفر اشتغال‌زایی در منطقه و استان ایجاد شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه به سامانه رصد بخش کشاورزی استان اشاره و گفت: طی 9 ماهه اول سال جاری بیش از 4 هزار نفر از بهره‌برداران بخش کشاورزی استان در این سامانه ثبت نام شده‌اند.

خمسه به تولیدات محصولات کشاورزی در استان اشاره و اظهار کرد:  در تولید غلات، در سال‌جاری استان توانسته رتبه 5 کشوری را به خود اختصاص دهد و این در حالی است که در سال‌های گذشته استان جایگاه 31 کشوری را داشته است.

به گفته وی؛ در سال جاری بیش از 12 هزار تن کلزا در مزارع کشاورزی این استان تولید شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه به اهمیت خاکورزی حفاظتی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر  بیش از 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت خاکورزی حفاظتی رفته است.

خمسه اضافه کرد: خاکورزی حفاظتی تامین کننده منابع آب و پایداری خاک محسوب می شود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

به گفته وی؛ استان قزوین در سال جاری توانسته رتبه نخست کشوری  را در زمینه خاکورزی حفاظتی به خود اختصاص دهد و در این خصوص لوح تقدیر از وزیر محترم جهاد کشاورزی دریافت کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه همچنین به تولیدات دامی استان اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته در بحث آنفلوآنزای مرغی استان، واحدهای مرغی دچار خسارت می‌شدند و مجبور به معدوم‌سازی بودیم که به حمداله در حال حاضر هیچگونه موارد مشکوک از آنفلوآنزای مرغی در استان مشاهده و گزارش نشده است.

خمسه در پایان ضمن تقدیر و تشکر از تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی که نقش اساسی در تامین امنیت غذایی استان برعهده دارند گفت: انتخاب نمونه‌ها و برترین‌های بخش کشاورزی فرآیندی است که هر ساله در سطح استانی و کشوری برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: استفاده بهینه از منابع ، بهره وری آب، رعایت اصول فنی، تعامل با مروجان کشاورزی و کارشناسان پهنه و توسعه پایدارکشاورزی ملاکهای مهم انتهاب برترینهای بخش کشاورزی بوده است.

خمسه تاکید کرد: در شرایط سخت و بد اقتصادی کنونی، به حمداله بخش کشاورزی توانسته در بحث گندم و شکر خودکفا باشد که الیته در بخش دانه‌های روغنی و کلزا نیز جایگاه خوبی را کسب کرده است که همگی مرهون تلاشهای بهره‌برداران بخش کشاورزی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید