Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس :

اولین جشنواره گل نرگس خفر آغاز به کار کرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: این استان بیشترین سطح زیر کشت گل نرگس کشور و بخش خفر رتبه اول سطح زیر کشت این گل در فارس دارد.

خفر رتبه اول استانی در کشت گل نرگس

به گزارش خبرنگار ایانا در شیراز، اولین جشنواره گل نرگس خفر آغاز به کار کرد، محمد مهدی قاسمی، نمایش همبستگی خوب بین مردم و مسئولین این بخش، واقف بودن مردم به ظرفیت‎ها و پتانسیل‎ها بسیار زیاد بخش و تلاش برای معرفی این ظرفیت‌ها به دیگران از پیام‌های این جشنواره دانست و یادآور شد: مردم خفر به دنبال این هستند که از ظرفیت دیگران در جهت رونق منطقه خود استفاده کنند چرا که نفس شناخت ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها اقتصاد مقاومتی است.

او با بیان این‌که همت شما در برگزاری این جشنواره ستودنی است، تصریح کرد: خداوند نعمت‌های بی‌شماری به مردم ایران و فارس عطا کرده که با شناخت و تکیه بر ظرفیت‎های انسانی، اقلیمی و طبیعی می‌توانیم اقتصاد خودمان را شکوفا کنیم و از سایر ظرفیت‎ها نظیر اقامتگاه‌های بوم‎گردی و یا گلخانه‎ها در جهت شکوفایی اقتصاد مردم می‌توان استفاده و بهره‎برداری کرد.

قاسمی گفت: مسئله اساسی امروز اقتصاد و اشتغال است که باید در کنار مردم با تکیه بر توان آن‌ها و ظرفیت‎های طبیعی و اقلیمی به آن بپردازیم و با استفاده از ظرفیت‎های بی‌شمار کشاورزی، صنایع تبدیلی و صنایع دستی رونق اقتصادی را برای مناطق مختلف به ارمغان بیاوریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس یادآور شد: کشور ایران رتبه سوم جهان بعد از کشورهای انگلیس و هلند در تولید گل نرگس دارد و افزود: سطح زیر کشت گل نرگس در جهان 6 هزار و 700 هکتار و در ایران این سطح 970 هکتار است که استان فارس با 500 هکتار سطح زیر کشت گل نرگس بیشترین سطح زیر کشت را در کشور  و بخش خفر با 300 هکتار گل نرگس رتبه اول سطح زیر کشت را در استان دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: به دنبال این هستیم که در افق 1400 سطح زیر کشت گل نرگس را به بیش از 1400 هکتار افزایش دهیم، از این رو بسته‎های تحقیقاتی و ترویجی مختلفی برای گل نرگس در جهت کشت‌ وکار و فرآوری تهیه شده که با کمک شما مردم عملیاتی و اجرایی می‌شود.

قاسمی با اشاره به این‌که در جهان غیر از گل شاخه بریده نرگس، فرآوری این گل در قالب روغن، اسانس و ... مورد توجه قرار دارد، اما در استان ما  فرآورده‎ دیگری از گل نرگس نداریم، تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و بخش صنایع تبدیلی این سازمان این آمادگی را دارد که تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سرمایه‌گذارانی که متقاضی سرمایه‌گذاری این حوزه هستند قرار دهد تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری از این نعمت الهی داشته باشیم.

جشنواره گل نرگس از امروز با حضور مسئولان و مردم در پارک غدیر باب‌انار خفر آغاز شد، این جشنواره دو روزه با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری و کمک به ثبت ملی شدن نرگس‌زار‌های بخش خفر برگزار شده است. بازدید از نرگس‌زارهای بخش خفر، جشنواره غذا‌های سنتی، نمایش صنایع دستی، معرفی و فروش محصولات کشاورزی و باغی، ایجاد بستر و پل ارتباطی میان فعالان کشاورزی و سرمایه‌گذاران برای تاسیس کارخانه‌های صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی در منطقه از جمله برنامه‌های این جشنواره است.خفر از توابع شهرستان جهرم و در فاصله 121 کیلومتری شیراز قرار دارد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید