Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در جشنواره مردمی لیموی جهرم گفت: این شهرستان با سطح زیر کشت 11 هزار و 500 هکتار و تولید 480 هزار تن لیمو شیرین، بزرگترین مرکز تولید لیمو شیرین در جهان است.

جهرم بزرگترین مرکز تولید لیمو شیرین در جهان است

به گزارش خبرنگار ایانا در شیراز، محمد مهدی قاسمی افزود: کل سطح زیرکشت لیموشیرین جهان به غیر از ایران 2000 هکتار با 85 هزار تن تولید بوده ، ایران  27 هزار هکتار با 918 هزار تن تولید و  استان فارس  18هزار و 875 هکتار با 502 هزار تن تولید را دارد.

وی با بیان این‌که استان فارس با دارا بودن  61 هزار هکتار سطح زیر کشت  و تولید بیش از 1.3 میلیون تن انواع مرکبات، رتبه دوم تولید مرکبات در کشور را داشته، تصریح کرد:  در این استان 12 هزار و 350 نفر بهره‌بردار مرکبات فعالیت می‌کنند که شهرستان‌های جهرم، قیروکارزین، داراب، کازرون و فسا مهم‌ترین مراکز تولید مرکبات هستند.

قاسمی  استمرار تولید مرکبات در 10 ماه از سال و  رکوردهای کشوری مرکبات در استان فارس از جمله 137 تن در هکتار از دیگر ویژگی بارز مرکبات فارس دانست.

این مقام مسئول با بیان این‎که جشنواره‎ها فرصتی برای شکرگزاری از خداوند متعال بوده، افزود: در این جشنواره‌ها با معرفی جایگاه، تکیه بر داشته‌ها و با تعامل مثبت، هم‌افزایی و هم‌فکری می‌توان در جهت تقویت داشته‌ها، منافع بیشتر و بهبود سرمایه گذاری گام برداشت.

وی ادامه داد: ایران با  151 کیلوگرم سرانه مصرف میوه،  بیشترین سرانه مصرف میوه  را در جهان داشته، این در حالی است که در اتحادیه اروپا سرانه مصرف میوه  103 کیلوگرم و در جهان این سرانه  72 کیلوگرم است که این امر مرهون تلاش کشاورزان کشور بوده که علی‌رغم شرایط اقلیمی سخت حاکم بر کشاورزی و کشاورزی پرریسک به تولیدات خوبی دست یافتند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در بخش دیگر از سخنان خود، کشاورزان سخت‌کوش، فهیم و پرتلاش را از پتانسیل‌های این استان دانست و خدمتگزاری به این قشر را از افتخارات خود برشمرد و افزود: امروز برای تولید اقتصادی و برون رفت از چالش‌ها باید از شرکت‌های دانش بنیان در بکارگیری دانش نوین، بازاریابی و راه‌اندازی  استارت‌آپ‌ها کمک گرفت.

قاسمی با اشاره به این‌که ایجاد مراکز سورت و بسته‌بندی و همچنین سردخانه  گامی در جهت سودآوری بیشتر برای کشاورزان است، افزود:  پیشرفت 200 درصدی مراکز سردخانه در چند سال اخیر نشان‌دهنده عزم دولت بر صنایع تبدیلی و تکمیلی بوده از این رو بهترین تسهیلات با نرخ بهره پایین به صنایع تبدیلی و تکمیلی از جمله سردخانه اختصاص داده شده است.

این مقام مسئول با بیان این‌که در شهرستان جهرم از سال 52 سیستم آبیاری قطره ای اجرا شده و اکنون همه باغ‌های این شهرستان مجهز به سیستم آبیاری نوین است، گفت: این ظرفیت بسیار بزرگ بیانگر این مهم است که مردم این شهرستان قدر آب را می‌دانند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس، از اقدامات و برنامه‌های پیش‌رو در شهرستان جهرم به پیگیری رفع مشکل زوال مرکبات،  برنامه ریزی در جهت بازاریابی و صادرات وسیع‌تر مرکبات، تسریع در عرضه لیموشیرین کشور با همکاری تعاون روستایی، تسریع در صدور مجوزها و اعطای تسهیلات ارزان قیمت به پوشش سایبان در باغ‎ها، حمایت از توسعه صنایع تبدیلی- تکمیلی با اعطای تسهیلات ارزان قیمت و در دستور کار قرار گرفتن  ایجاد گلخانه باغی اشاره کرد.

جشنواره مردمی لیموی جهرم روز شنبه 24 آذرماه با حضور جمعی از مسئولین ملی، استانی و شهرستانی در سالن فرهنگ و ارشاد این شهرستان برگزار شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید