Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان:

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، گفت: از 845 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان، تنها 10 درصد دارای خاک درجه یک بوده و 20 درصد اراضی نیز خاک درجه دو دارند.

تنها 10 درصد خاک اراضی استان زنجان  درجه یک  است

به گزارش خبرنگار ایانا در زنجان، حسین جعفری، در همایش روز جهانی خاک، هدف و فلسفه نامگذاری این روز و برگزاری چنین همایش‌هایی را فرهنگسازی و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی در حوزه حفاظت از خاک و یادآوری نقش و اهمیت خاک در تولید و حیات بشر عنوان کرد.

جعفری با تاکید بر نگاه متمدنانه و معقولانه به مقوله خاک تصریح کرد: تخریب و فرسایش خاک و روند بسیار کند تشکیل آن به اندازه کمبود بارش‌ها و بحران آب ملموس نیست و لذا در راستای فرهنگسازی در حفظ و حراست از خاک باید گام‌های جدی برداشته شود.

وی به تصویب لایحه خاک در تیر ماه سال جاری اشاره کرد و افزود: تصویب و اجرای کلیات این لایحه گامی مهم و اساسی در حفاظت از خاک، این منبع ارزشمند و حیاتی محسوب می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه فقط 16 تا 17 درصد خاکهای کشورمان بدون محدودیت و درجه یک هستند، ادامه داد: از 845 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان زنجان تنها 10 درصد اراضی دارای خاک درجه یک بوده و 20 درصد اراضی استان نیز خاک درجه دو دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه اقدامات مختلفی در راستای جلوگیری از فرسایش خاک در بخش کشاورزی انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه اجرای 10 میلیون هکتار طرح آبخیزداری توسط وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است.

علیرضا واعظی، عضو انجمن علوم خاک ایران و استاد دانشگاه زنجان نیز در این همایش خاک را از چالش‌های مهم زیست محیطی طی دهه گذشته دانست و تصریح کرد: خاک مهمترین ذخیره گاه آب است و لذا اگر تصمیم به حفاظت از آب داریم باید حفاظت از خاک دستور کار اصلی باشد.

وی با تاکید بر اینکه آب و خاک دو مقوله وابسته به هم هستند، بیان داشت: خاکهای کشورمان از نظر کربن آلی بسیار ضعیف هستند و لذا یکی از اقدامات و برنامه‌های مهم باید افزایش کربن آلی خاک باشد.

واعظی با بیان اینکه از 8 میلیون هکتار اراضی آبی کشور، 7 میلیون هکتار دچار شوری هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورهای اروپایی نیز با مساله آلودگی خاک مواجه هستند ولی شدت آلودگی در خاکهای ایران بسیار بالاست و در وضعیت بحرانی قرار دارد.

عضو انجمن علوم خاک ایران و مدرس و استاد دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه عمده تغییر کاربری‌ها در خاکهای درجه یک کشورمان انجام می گیرد، افزود: در 45 سال گذشته در 6 کلان شهر کشور 190 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییر کاربری داده شده است.

وی بیان کرد: ایران در قاره آسیا رتبه نخست را در فرسایش خاک دارد و لذا اهمیت موضوع باید به خوبی برای آحاد جامعه تفهیم  شده و اقدامات اساسی در پاکسازی خاکهای آلوده و جلوگیری از ورود آلودگی به خاکهای سالم و پاک انجام گیرد.

واعظی عنوان کرد: شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران شهریور 98 در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد و از علاقه‌مندان برای ارسال مقالات خود به این کنگره دعوت می شود.

آبسالان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز در این همایش لزوم پیشگیری از فرسایش و آلودگی خاک را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: اینکه بخش اعظمی از آب از دسترس گیاه خارج می‌شود نه به خاطر تغییر اقلیم، بلکه فرسایش و فقیر شدن خاک عمده دلیل آن محسوب می‌شود.

گلچین، استاد دانشگاه زنجان نیز در ادامه این همایش عنوان کرد: اینکه عده‌ای بر عدم مصرف کود و سم در روند تولید محصولات تاکید می‌کنند شدنی نیست چراکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و با مصرف نکردن کود و سم عملکرد محصولات به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و لذا باید بر مصرف اصولی و درست کود و سم تاکید شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید