Iranian Agriculture News Agency

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: طرح کشاورزی قراردادی برای سه محصول زعفران، خارشتر و محصول گلخانه‌ای خیار اجرایی می‌شود .

اجرای طرح کشاورزی قراردادی در استان سمنان

به گزارش خبرنگار ایانا از استان سمنان، مهدی قرائیان اظهار داشت: با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر گسترش کشاورزی قراردادی و تغییر رویکرد کشاورزی تولید محور به کشاورزی بازار محور، موضوع کشاورزی قراردادی در حوزه‌های مختلف و از جمله برای محصولات باغبانی به‌طور جدی در دستور کار سازمان قرار گرفت .

وی با اشاره به برخی فواید طرح کشاورزی قراردادی گفت: توسعه کشت مبنی بر قرارداد با پشتیبانی سرمایه‌گذاران و مشارکت بین بخش‌های مختلف زنجیره تولید منجر به تسهیل فرآیند تأمین نهاده، فرآوری، بازاریابی و عرضه مناسب محصول می‌شود .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه‌کرد: بهبود خدمات تأمین منابع مالی، مشاوره آموزشی و نظارت فنی در حین تولید از دیگر مزایای اجرای طرح کشاورزی قراردادی است .

قرائیان با بیان اینکه در فاز نخست اجرای کشاورزی قراردادی از حوزه‌های باغبانی، محصولات گلخانه‌ای و گیاهان دارویی سه محصول خیار گلخانه‌ای، زعفران و گیاه دارویی خار شتر انتخاب شد افزود: در این راستا جلسات متعددی برگزار شده و هماهنگی لازم با شرکت‌های پشتیبان، مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و دهستان‌ها انجام شده است .

وی با اشاره به علت انتخاب این سه  محصول بخش کشاورزی برای اجرای طرح کشاورزی قراردادی به ظرفیت استان در تولید این سه محصول اشاره کرد و گفت: وجود هفت مجتمع تولید محصولات گلخانه ای و 125 هکتار کشت گلخانه ای و روند توسعه این محصولات سبب شد تا خیار گلخانه‌ای به عنوان یکی از محصولات برای کشاورزی قراردادی انتخاب شود .

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان درباره وضعیت تولید زعفران و خارشتر در استان گفت: وجود 243 هکتار سطح کشت زعفران و نیز برنامه توسعه 10 هزار هکتاری کشت خارشتر در استان سمنان نشان می‌دهد توسعه کشاورزی قراردادی در حوزه این 2 محصول نیز ضروری و مفید است .

قرائیان ابراز امیدواری کرد با اجرای موفق طرح کشاورزی قراردادی در استان سمنان ، کشاورزان به جای دغدغه‌های جانبی تنها به فکر تولید و کیفیت محصول باشند .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید