Iranian Agriculture News Agency

معاون تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

کسب مقام برتر کشوری در تولید بذراصلاح شده توسط جهادکشاورزی زنجان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از تولید سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو در استان خبر داد.

تولید سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو

به گزارش خبرنگار ایانا در زنجان، اکبر کرامتی، گفت: شرکت‌های فوق سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو در طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده تحت کنترل مرکز تحقیقات و واحد ثبت گواهی در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت مزارع را کنترل و در نهایت بذور با کیفیت بسیار مطلوب تولید و در اختیار کشاورزان استان قرار می‌دهند.

کرامتی، با بیان اینکه ناکافی بودن دانش فنی کشاورزان از عوامل اصلی پایین بودن عملکرد در واحد سطح در تولید انواع محصولات زراعی و باغی محسوب می‌شود، تصریح کرد: در راستای ارتقای سطح آگاهی بهره‌برداران به عنوان یکی از راهکارهای اساسی افزایش تولید در واحد سطح اقدام به پهنه‌بندی عرصه‌های کشاورزی در سراسر کشور از جمله استان زنجان شده است به طوری که کارشناسان مسئول هر پهنه با حضور مستمر در عرصه‌های تولیدی، یافته‌های تحقیقاتی و دانش روز را به صورت مستقیم به کشاورزان منتقل می‌کنند.

کرامتی بر استفاده از بذر مناسب به منظور افزایش بهره‌وری در تولید محصولات تاکید کرد و افزود: 30 تا 50 درصد پتانسیل تولید در بخش کشاورزی به بذر مربوط می‌شود.

وی استفاده از بذور اصلاح شده و گواهی شده را از اهداف و سیاستهای مهم وزارتخانه در اجرای اصول به‌زراعی در مزارع برشمرد و عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان موفق به کسب مقام برتر کشوری در تولید بذور اصلاح شده غلات نسبت به تعهدات ابلاغی شده است.

کرامتی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین دارای مقام دوم رتبه بندی شرکتهای تولید و فرآوری بذر در کشور است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان  بیان کرد: استان زنجان در حال حاضر دارای 10 شرکت فعال در زمینه تولید بذور اصلاح شده و لیبل‌دار است به طوری این شرکتها با پراکنش مطلوب در شهرستانها و مناطق تابعه استان مستقر هستند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید