Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خواستار شد؛

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، اختصاص ردیف اعتباری ویژه برای اجرای مؤثر اجرای طرح‌های انتقال آب از محل صندوق توسعه را خواستار شد.

تأمین مالی اجرای طرحهای انتقال آب از محل صندوق توسعه

به گزارش خبرنگار ایانا در زنجان، حسین جعفری در ششمین نشست شورای هماهنگی مدیران سازمان جهادکشاورزی استان گفت: با توجه به نقش موثر اجرای طرحهای انتقال آب در ارتقای بهره‌وری آب کشاورزی و مدیریت بحران آب پیشنهاد می‌شود ردیف اعتباری ویژه از محل صندوق توسعه ملی (مشابه طرح‌های آبخیزداری یا سیستم‌های نوین آبیاری) جهت اجرای این طرح‌ها ایجاد شود.

جعفری افزایش قیمت لوله و اتصالات مورد استفاده در اجرای سیستمهای نوین آبیاری و به تبع آن کاهش میزان بهره‌مندی کشاورزان از کمکهای فنی و اعتباری مصوب قانون بودجه را از جمله مشکلات و دغدغه‌های موجود در حوزه آب و خاک برشمرد و خواستار پیگیری و اعمال نظارت لازم جهت کاهش یا تعدیل افزایش قیمت‌ها و همچنین افزایش میزان ریالی حمایت دولت از مجریان سیستم‌های نوین آبیاری توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در موافقتنامه سال جاری طرح شد.

او، عدم تناسب بین اعتبارات مصوب با حجم بالای درخواستهای مردمی برای اجرای طرح‌های انتقال آب (احداث کانال یا لوله‌گذاری) را از دیگر موضوعات قابل پیگیری در حوزه آب و خاک عنوان و تصریح کرد: با توجه به نقش موثر اجرای طرحهای انتقال آب در ارتقای بهره‌وری آب کشاورزی و مدیریت بحران آب پیشنهاد می‌شود ردیف اعتباری ویژه از محل صندوق توسعه ملی (مشابه طرح‌های آبخیزداری یا سیستم‌های نوین آبیاری) جهت اجرای این طرح‌ها ایجاد شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، با اشاره به عدم اجرای کامل بند (و) تبصره (16) قانون بودجه سال جاری و ابلاغیه‌های نامتناسب بانک مرکزی به بانک‌های عامل، خواستار پیگیری لازم به منظور تسهیل فرآیند اجرایی تبصره مذکور و ایجاد سازوکارهای مناسب و متناسب با شرایط حال تولیدکنندگان توسط سیستم بانکی و همچنین پیگیری تمدید مصوبه شد.

جعفری همچنین ضرورت اصلاح تصویب نامه هیات دولت در خصوص امهال تسهیلات کشاورزی مبنی بر تغییر زمان مشمول قانون (1397/6/6) را مورد تاکید قرار داد و به عدم اجرای تصویب نامه هیات دولت توسط برخی بانک‌های عامل و شمول تصویب نامه به بخش اندکی از تسهیلات خسارت دیدگان اشاره کرد.

او به عدم تخصیص اعتبار لازم برای مدیریت بحران از محل ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران برای بخش کشاورزی اشاره و پیگیری اختصاص اعتبار ویژه به بخش کشاورزی استان از محل اعتبارات مدیریت بحران به عنوان یکی از بخشهای در معرض بحران و مخاطرات طبیعی را خواستار شد.

جعفری همچنین بر لزوم پیگیری افزایش منطقی قیمتهای مصوب محصولات مشمول سیاستهای خرید حمایتی و تصویب و ابلاغ قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشمول سیاستهای حمایتی قبل از شروع فصل زراعی تاکید کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به عدم اجرای ماده 10 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در خصوص پذیرش انساق زراعی به عنوان وثایق بانکی، الزام بانک های عامل به پذیرش و اجرای مفاد قانون را خواستار شد و تسریع در پرداخت الباقی بهای گندم خریداری شده از کشاورزان را مورد تاکید قرار داد.

او با بیان اینکه حمایت از تقویت صندوق بیمه کشاورزی از طریق افزایش اعتبارات مصوب و تخصیص به موقع اعتبارات با توجه به حجم بالای خسارات عوامل قهری و طبیعی ضروری است، خاطرنشان کرد: با توجه به تشدید تحریم‌ها و ایجاد مشکلات و چالش‌های فراوان در زمینه بازرگانی و تجارت خارجی محصولات کشاورزی، صادرات محصولات کشاورزی توسط بازرگانان داخلی و تمامی دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط نیز باید مورد توجه و حمایت ویژه قرار گیرد.

جعفری با اشاره به عدم انتقال امکانات متناسب با وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها علی‌رغم گذشت چند سال از اجرای قانون انتزاع، بر لزوم انتقال اعتبارات بازرگانی کشاورزی از فصل بازرگانی به ذیل فصل کشاورزی و منابع طبیعی در بودجه سال 98 و افزایش اعتبارات متناسب با وظایف محوله تاکید کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان به ایجاد محدودیت و ممنوعیت توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای استقرار مجتمع‌های گلخانه‌ای در حرایم شهرها، علی رغم عاری بودن این واحدها از هرگونه پسماند و آلودگی زیست محیطی و لزوم ایجاد این واحدها در نزدیکی مناطق شهری به دلیل دسترسی به منابع زیرساختی و نیروی انسانی اشاره و پیگیری تجدید نظر در استقرار واحدهای گلخانه‌ای فاقد پسماندهای آلوده در حرایم شهری را درخواست کرد.

جعفری، ضرورت پیگیری و حمایت از افزایش اعتبارات بخش آب و کشاورزی در بررسی لایحه و تصویب قانون بودجه سال 98، ایجاد برنامه‌ای تحت عنوان رفع تداخلات و کاداستر ذیل فصل کشاورزی و منابع طبیعی و اختصاص اعتبار ویژه، تسهیل برخی ضوابط سختگیرانه در مناطق حفاظت شده استان به منظور تسهیل سرمایه‌گذاری در مناطق محروم بویژه منطقه قره پشتلو را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به عدم همکاری شرکت آب منطقه‌ای در توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای و توقف سرمایه‌گذاری در این حوزه، خواستار بازنگری در تخصیص آب به فعالیتهای کشاورزی بهره‌ورانه شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید