Iranian Agriculture News Agency

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان:

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر 130 هزار تن خرما از سطح حدود 40 هزار هکتار از نخلستان های این استان برداشت شده است.

130 هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان تولید شد

اردشیر شهرکی اظهار داشت: 57 هزار و 162هکتار از باغات سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که 45 هزار و 170 هکتار آن بارو و بقیه غیر بارور است.
وی با بیان اینکه کار برداشت خرما که از اواسط خرداد شروع شده تا پایان مهرماه ادامه دارد گفت: ربی، مضافتی، هلیله، زاهدی، پیارم، نگال و کوتومی بیشتر ارقام خرمای تولیدی این استان را تشکیل می دهند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد: تا پایان فصل برداشت230 هزار و 46 تن خرما در استان تولید و روانه بازار مصرف شود.
وی بیان کرد: خرمای تولید شده سیستان و بلوچستان علاوه بر استان های دیگر به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می شود.
شهرکی گفت: بیشترین نخلستان های سیستان و بلوچستان در شهرستان های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران واقع شده است.
وی اظهار داشت: کشت خرما در سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال افزون بر 40 هزار نفر را فراهم کرده است.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
به گزارش ایرنا تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار هر سال توان تولید دو بار محصول را دارند.
 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید