Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین:

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در هفته دولت ۱۳۰ طرح آب و خاک، دام و طیور، باغی و زراعی، شیلات و منابع طبیعی با ۵۸ میلیارد تومان اعتبار در استان افتتاح می‌شود.

روزانه ۱۰ تن مرغ منجمد وارد بازار می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، فاطمه خمسه در نشست خبری که بمناسبت هفته دولت که با حضور خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در سالن باغستان برگزار شد، افزود: استان قزوین با داشتن یک درصد مساحت کشور حدود ۴ درصد تولیدات کشاورزی را به میزان ۵ میلیون تن محصولات باغی و دامی و زراعی به خود اختصاص داده است و در این عرصه جایگاه خوبی دارد.

خمسه اظهار کرد: با داشتن دشت قزوین در تولید کشمش رتبه اول، انگور سوم، زیتون، فندق، زغال اخته در رتبه دوم کشوری، قارچ رتبه سوم و ذرت چهارم و تخم مرغ هفتم هستیم.

خمسه بیان کرد: با برداشت گندم به میزان ۲۴۰ هزار تن با افت زیر نیم درصد امیدواریم تا پایان فصل برداشت بیش از ۲۴۵ هزار تن گندم برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یادآورشد: میزان برداشت کلزا در استان حدود ۱۱ هزار و ۶۸۰ تن بوده که ۹۸ درصد تعهدات انجام شده است.

او اضافه کرد: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود توجه به توسعه آبیاری مدرن در اولویت است و در این راستا علی‌رغم محدودیت‌های اعتباری تلاش کرده‌ایم در این زمینه پروژه‌ها متوقف نشود.

خمسه تصریح کرد: تا پایان سال ۹۴ حدود ۲۶ هزار هکتار از اراضی دشت قزوین تحت پوشش آبیاری مدرن قرار گرفت و در سال ۹۵ بعد از سفر رئیس جمهور مقرر شد ۲۰ هزار هکتار دیگر به این میزان اضافه شود که تا پایان امسال ۱۰ هزار هکتار آن انجام می‌شود.

او اضافه کرد: دراجرای شبکه پایاب یکی از طرح‌ها اجرای لوله‌گذاری چاه‌ها برای جلوگیری از هدر رفت آب بوده که تاکنون  ۹۱۲ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شده و امسال نیز ۱۰۰ کیلومتر دیگر انجام می‌شود.

خمسه یادآورشد: در اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای اجرای طرح‌های نیمه تمام در بخش کشاورزی تاکنون برای تکمیل ۲۸۴ طرح بیش از ۲۸۱ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: تاکنون ۳۵۱ طرح آبیاری با ۶۱ میلیارد تومان اجرا شده که برای هر هکتار ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض داده می‌شود و امسال هم مبلغ ۶۰ میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت تا آبیاری مدرن توسعه یابد.

او بیان کرد: در سال جاری نیز برای اجرای ۱۰۲ طرح تاکنون بیش از ۲۱ میلیارد و۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: تعهد اشتغال استان در بخش کشاورزی ۴۰۰۰ شغل است که تاکنون ۱۳۵۱ نفر انجام شده است و امسال ۲۰۰۰ نفر نیز در اجرای طرح‌ها مشغول بکار می‌شوند.

خمسه با اشاره به مشکلات ناشی از سرمازدگی در استان اضافه کرد: متاسفانه بر اثر سرمازدگی و خشکسالی به محصولات باغی و سردرختی آسیب زیادی وارد شد و کشاورزان و باغداران بیش از ۱۸۸۱ میلیارد تومان خسارت دیدند.

خمسه بیان کرد: متاسفانه فقط ۱۴ درصد محصولات کشاورزی استان تحت پوشش بیمه قرار داشتند وبه نظر می رسدامسال باید کشاورزان این موضوع را جدی بگیرند تا در صورت بروز حوادث غیرمترقبه دچار خسرات بیشتر نشوند و بتوانند از حمایت دولت و بیمه برخوردار شوند.

اوگفت: سهم دولت در بخش بیمه واریز نشده است اما سهم بانک داده شده و با پیگیری انجام شده با استمهال بدهی کشاورزان خسارت دیده دو سال تنفس دادیم تا در بازپرداخت مشکلی نداشته باشند.

خمسه در ادامه با گرامیداشت هفته دولت گفت: امسال در این ایام ۱۳۰ طرح با اعتباری بالغ بر ۵۸ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان در بخش‌های مختلف کشاورزی افتتاح می‌شود.

او افزود: این طرح‌ها در بخش‌های آب و خاک، دام و طیور، باغبانی، زراعت، ترویج کشاورزی، صنایع، مکانیزاسیون کشاورزی، فعالیت‌های تحقیقاتی، تعاون روستایی، شیلات، دامپزشکی و منابع طبیعی است و با بهره برداری از آنها زمینه اشتغال ۱۹۲ نفر به صورت مستقیم و۱۲۳ نفر غیرمستقیم با پوشش ۱۱۶۴ خانوار فراهم می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین درباره تامین موادغذایی موردنیاز مردم گفت: علیرغم مشکلات ایجاد شده در خصوص تحریم‌های دشمنان، استان قزوین در تولید محصولات کشاورزی جایگاه خاصی دارد و ضمن تامین نیازهای استان قادر است نیاز محصولات باغی، زراعی و فراورده‌های گوشتی و لبنی مورد نیاز استان‌های دیگر کشور را هم تامین کند.

او اضافه کرد: با اقدامات انجام شده و همراهی بسیار خوب بخش خصوصی خوشبختانه هیچ کمبودی در زمینه تامین اقلام اساسی مردم از جمله گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر و فرآورده‌های لبنی و تخم مرغ نداریم و به میزان کافی ذخیره‌سازی کالاها صورت گرفته است.

خمسه بیان کرد: اکنون میزان تولیدگوشت قرمز در استان ۲۶ هزار تن است که باید آن را به ۲۸ هزارتن برسانیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: در تنظیم بازار گوشت مرغ هم هیچ مشکلی نداریم و روزی ۸۰ تن به سایر مناطق ارسال می‌شود و روزانه ۱۰ تن مرغ منجمد وارد بازار شده است.

او اضافه کرد: در توزیع گوشت منجمد مشکلی نداریم و با عرضه آن از قرار هر کیلو ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان نیاز مردم را تامین می‌کنیم و با تعیین یکی از مجتمع های بزرگ استان به عنوان مباشر توزیع گوشت قرمز در این بخش هم نیازها تامین شده است.

خمسه اظهار کرد: از هفته آینده ۱۲ تن گوشت گوسفندی با قیمت ۳۴ هزار تومان در استان توزیع می‌شود تا بازار را تنظیم کنیم و تخم مرغ نیز شانه‌ای ۱۴ هزار تومان و کمتر از قیمت بازار عرضه می‌شود و تولیدکنندگان موظف شده‌اند ۲۰ درصد سهم تولید خود را در استان عرضه کنند تا کمبودی نداشته باشیم.

خمسه گفت: در حال حاضر ۳۷۰ طرح نیمه‌تمام با پیشرفت بیش از ۲۰ درصد در بخش کشاورزی استان وجود دارد که تکمیل آنها ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

او بیان کرد: با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام زمینه اشتغال ۳۸۵۵ نفر در استان فراهم می‌شود.

خمسه از اجرای طرح بکپارچه سازی و تسطیح اراضی هم خبر داد و اظهار کرد: این طرح در اولویت است تا از خرد شدن اراضی جلوگیری کنیم و قوانینی را اعمال خواهیم کرد تا یکپارچه‌سازی توسعه یابد که در این راستا در شهرستان آوج ۷۰۰ هکتار اراضی یکپارچه سازی شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین تصریح کرد: با برنامه وارد جهاد شده‌ام و سیاست‌های خود را بر اساس چشم انداز ترسیم شده و اسناد بالادستی جلو خواهم برد و با انگیزه آمده‌ام تا کار کنم.

خمسه اضافه کرد: با استفاده از یک تیم اقتصادی قوی تلاش می‌کنیم بدون حاشیه کار کنیم و استفاده از بانوان و مدیران جوان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌ام تا زمینه پیشرفت افراد متخصص جوان مهیا شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید