Iranian Agriculture News Agency

دوره‌های "همایش سازگاری با خشکسالی و مدیریت بحران" با تعامل اداره کل مدیریت بحران استانداری، مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس برگزار می‌شود.

برگزاری همایش سازگاری با خشکسالی در فارس

حمیدرضا ابراهیمی مدیرهماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفتگو با خبرنگار ایانا در شیراز، از برگزاری 14 دوره "همایش سازگاری با خشکسالی و مدیریت بحران" با موضوعات راه‌کارهای سازگاری با خشکسالی بر اساس سیاست‌های این سازمان، مدیریت بحران وضعیت منابع آب،  منابع طبیعی  و آبخیزداری و آب شرب روستایی خبر داد.

ابراهیمی با اشاره به این‌که درهمایش مذکور جامعه هدف دهیاران بوده، چرا که  به عنوان افراد صاحب نفوذ و مدیران روستا نقش کلیدی در ترویج، به خصوص در زمینه مدیریت بحران و سازگاری با کم آبی دارند، افزود: طی این کارگاه‌ها تمام دهیاران تحت آموزش قرار گرفته، که امید می رود با نشر اطلاعات ترویجی در بین بهره‌برداران روستا به عنوان عامل تاثیرگذار در فرهنگ سازی مدیریت بحران و سازگاری با کم آبی ایفای نقش کنند.

او با بیان اینکه در این دوره‌ها مدرسین از مدیریت بحران استانداری، ساختارها و شیوه های مدیریت بحران را آموزش داده، افزود: مدرسین سازمان جهاد کشاورزی سیاست‌ها و برنامه‌های این سازمان برای سازگاری با کم‌آبی نظیرمعرفی سامانه‌های نوین آبیاری، کشت گیاهان کم‌آب‌بر نظیرگیاهان دارویی، انتقال کشت از فضای آزاد به محیط‌های کنترل شده را معرفی داشته و آخرین یافته‌های تحقیقاتی محققین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی را به فراگیران منتقل می‌کنند.

 ابراهیمی گفت: وضعیت منابع آب و راه‌کاری مدیریت این منابع، مباحث مرتبط با آبخیزداری و جلوگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع و مباحث مربوط به آب شرب روستایی و شیوه‌های مدیریت مصرف از دیگر مباحثی است که توسط مسئولین ذی ربط آموزش داده می شود.

افزایش بهبود بهره وری در بخش کشاورزی از طریق دانش بنیان کردن کشاورزی

 ابراهیم زارع رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس در گفتگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه تاکنون 4 دوره از "همایش سازگاری با خشکسالی و مدیریت بحران" در این استان برگزار شده، افزود: مشارکت در معرفی ارقام جدید گندم نان آبی متحمل به تنش رطوبتی آخر فصل برای مناطق مختلف استان فارس،  معرفی ایستگاه کوثر به عنوان سیستم آبخوان داری و تغذیه مصنوعی موفق در سطح بین المللی و همچنین کاهش آب مصرفی ذرت با استفاده از ابزارهای پایش رطوبت و برنامه ریزی آبیاری در آبیاری های قطره ای نواری، تنها بخشی از دستاوردهای این مرکز در زمینه کاهش مصرف آب و تغذیه سفره های آب زیر زمینی است.

DSC_0864

زارع  کمک به معرفی مشاغل جایگزین زراعت و باغداری،‌ توسعه پایدار با حفظ محیط زیست و افزایش بهبود بهره وری در بخش کشاورزی از طریق دانش بنیان کردن کشاورزی را  بخشی از رسالت های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس دانست.

گفتنی است: این دوره ها که علاوه بر دهیاران با حضور معاونین فرمانداران، بخشداران، مدیران جهاد کشاورزی، مسئولین اداره محیط زیست، امور آب و اداره امورعشایرشهرستان‌ها اداره و آبفا روستایی نیز برگزار می شود، از اواخر تیرماه آغاز و تا پایان آبان ماه با اجرا در کل استان ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید