Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره مکانیزاسیون استان زنجان، از فعالیت 784 دستگاه کمباین در مزارع گندم استان با نظارت 40 اکیپ کارشناسی خبر داد.

فعالیت  784 دستگاه کمباین در مزارع گندم استان زنجان

مظفر یوسفی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در زنجان، گفت: امسال عملیات برداشت گندم در استان زنجان توسط بیش از 784 دستگاه کمباین در حال انجام است به طوری که از این تعداد 420 دستگاه کمباین بومی و مابقی به عنوان کمباین مهاجر در مزارع استان فعالیت دارند.

یوسفی‌پور، با بیان اینکه به منظور کنترل ریزش‌ها و به حداقل رساندن ضایعات گندم در روند برداشت، تمهیدات مختلفی در استان اندیشیده شده است، عنوان کرد: در این راستا امسال با 6 راننده ماهر قرارداد بسته شده تا با همکاری کارشناسان اکیپ های نظارتی از نظر فنی بر عملکرد راننده و کمباین نظارت داشته باشند.

او با اشاره به فعالیت 40 اکیپ کارشناسی طی سال جاری در مزارع گندم استان زنجان خاطرنشان کرد: این کارشناسان به همراه رانندگان ماهر به طور مستمر در مزارع حضور پیدا کرده و با انجام معاینه فنی کمباین ها بر روند برداشت نظارت دقیق و مستمر دارند.

یوسفی‌پور عنوان کرد: امسال به منظور رسیدن به برآوردی دقیق از درصد و حجم ریزش‌ها در مزارع گندم در قالب پروژه «مستند‌سازی ضایعات گندم» با همکاری بخش تحقیقات فنی و مهندسی عملا با حضور در مزارع با تجهیزات مورد نیاز، ریزش‌های طبیعی قبل از برداشت و ریزش‌های حین برداشت 20 کمباین (سهمیه ابلاغی استان) اندازه گیری شده و نتیجه آن که پس از حدود یک هفته مشخص خواهد شد به کل استان تعمیم داده می‌شود.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان کرد: کمباین‌های بومی استان زنجان دارای عمر مفید زیر 13 سال هستند لذا کشاورزان از ورود کمیاین‌های مهاجر دارای عمر مفید بالای 25 سال و بدون معاینه فنی به مزارع خود خودداری کنند.

او تصریح کرد: کمباین‌های مهاجری که در حین برداشت ریزش‌های غیر استاندارد داشته باشند به کشاورز و نهایتا نیروی انتظامی اطلاع داده می‌شود تا از چرخه برداشت خارج شود و در صورت عدم تنظیم، از تخصیص سهمیه سوخت به این کمباین‌ها جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید