Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام کرد:

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، بابیان اینکه سال گذشته در سطح استان نزدیک به پنج هزار و 138 تن عناب تولیدشده است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز تولید پنج هزار و 500 تن عناب در استان به ارزش 660 میلیارد ریال محقق شود.

پیش‌بینی تولید پنج هزار و 500 تن عناب در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در بیرجند، عبدالرضا رضایی در حاشیه بازدید از باغات عناب گفت: ارزش‌افزوده‌ای که انتظار می‌رود تولید عناب با توجه به ارزش غذایی و دارویی که دارد ایجاد کند هنوز محقق نشده و در این راستا هنوز با ایده آل‌ها فاصله زیادی داریم.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، اظهار کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت باغات عناب در خراسان جنوبی بالغ‌بر سه هزار هکتار است.

خراسان جنوبی رتبه نخست تولید عناب را در کشور دارد

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ازنظر سطح زیر کشت و تولید عناب خراسان جنوبی رتبه نخست را در سطح کشور دارد، یادآور شد: در حال حاضر 9 هزار خانوار بهره‌بردار در خصوص تولید عناب در استان فعالیت دارند.

رضایی بابیان اینکه صادرات عناب به خارج از کشور به شکل رسمی وجود ندارد، اضافه کرد: تولید عناب ازنظر اقلیمی متناسب با اقلیم استان بوده و با توجه به خشک‌سالی و بحران آب جزو محصولات کم آب‌بر مانند سه محصول باغی استراتژیک استان(عناب، زعفران و زرشک) است.

او گفت: از ویژگی‌های دیگر این محصول این بوده که ازنظر بهره‌وری آب و پتانسیل تولید و یا نسبت ارزش ایجادشده به ازای آب مصرف‌شده جزو محصولات شاخص است.

ارزش‌افزوده مورد انتظار تولید عناب در خراسان جنوبی ایجاد نشده است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه با توجه به خشک‌سالی و کاهش نزولات جوی و منابع آبی بحث توسعه در محصولات مختلف کشاورزی مدنظر نیست ولی بحث جایگزینی محصولات کم آب‌بر و حذف محصولات دارای نیاز آبی بالا دنبال می‌شود، افزود: بنابراین در بخش ترویج و آموزش‌هایی که صورت می‌گیرد در این مسیر قرارگرفته‌ایم تا کشاورزان ترغیب شوند به سمت محصولاتی بروند که ازنظر بهره‌وری آب بیش‌ترین بهره‌وری و کارایی را با کاشت محصولات کم آب‌بر داشته باشد که عناب جزو این محصولات است.

رضایی تصریح کرد: بیش‌ترین میزان سطح زیر کشت عناب در استان مربوط به شهرستان‌های سربیشه، خوسف، درمیان و بیرجند است.

او بابیان اینکه عناب تولیدشده در استان هنوز در سطح بین‌المللی جایگاه خاصی ندارد ولی در کشور با توجه به خصوصیات اقلیمی استان جایگاه نخست تولید عناب را دارد، یادآور شد: ارزش‌افزوده‌ای که انتظار می‌رود تولید عناب با توجه به ارزش غذایی و دارویی که دارد ایجاد کند هنوز محقق نشده و در این راستا با ایده آل‌ها هنوز فاصله زیادی داریم.

عدم آگاهی جامعه از خواص عناب دلیلی بر عدم صادرات عناب به شکل انبوه

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: تبلیغات کافی در مورد خواص عناب نشده تا به‌عنوان محصولی دارویی و باارزش غذایی بالا در سبد مصرف خانوارها قرار گیرد و در حال حاضر اقدامات خوبی در راستای فرآوری برخی از محصولات عناب مانند قند عناب، آب مقطر عناب، شکلات عناب، شربت عناب توسط جهاد دانشگاهی و کارخانه‌های فرآوری در حال انجام بوده که آینده خوبی را برای تولید این محصول در استان ترسیم می‌کند.

رضایی اضافه کرد: برای شناسایی ارقام عناب کارهای اولیه‌ای انجام‌شده و باید این شناسایی بر اساس شرایط مختلف به شکل علمی صورت گیرد هرچند ازنظر محلی ارقامی برای عناب وجود دارد.

او بابیان اینکه خواص دارویی عناب بسیار زیاد است، یادآور شد: هنوز در داخل کشور خواص عناب به‌طور کامل برای مردم فرهنگ‌سازی نشده و همچنین برای فرآوری و بسته‌بندی آن کار زیادی صورت نگرفته و این دو عامل شاید ازجمله دلایل عدم صادرات آن به شکل انبوه است.

تعاونی‌ها فعال‌تر وارد بخش‌های مختلف کشاورزی شوند

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسته‌بندی عناب تازه و صادر شدن آن به سایر نقاط کشور در حال انجام بوده و این اقدامات می‌تواند به بازار فروش و در بالا بردن ارزش این محصول به کشاورزان کمک کند، افزود: در بحث بسته‌بندی اگر کسی متقاضی باشد تسهیلات در اختیارش قرار می‌گیرد.

رضایی با اشاره به اینکه واحدهای بسته‌بندی موجود به‌طور تقریبی نیمه فعال هستند، گفت: رویکرد جدید برای بسته‌بندی و عرضه محصول زرشک و عناب به شکل تازه ایجادشده است.

او تصریح کرد: تعاونی‌ها می‌توانند در این بخش ورود یابند و سازمان نیز کارهای حمایتی، آموزشی و فرهنگ‌سازی را انجام می‌دهد تا کشاورزان به سمت تعاونی‌ها برای عرضه محصولشان به بازار تمایل یابند.

لزوم سوق دادن فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی به سمت چگونگی فرآوری عناب

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: باید تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف کشاورزی فعال‌تر برخورد کنند و شاید مشکل مهم در تمام بخش‌های کشاورزی در بحث بازاریابی عدم فعال بودن تعاونی‌های کشاورزی است.

رضایی با اشاره به اینکه با فرآورده‌های مختلف عناب ازجمله شکلات، شرب و قند عناب می‌توان در بازارهای تجاری این محصول را بهتر به فروش رساند و جایگاه بهتر برای این محصول ایجاد شود، اضافه کرد: باید کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به سمت چگونگی فرآوری عناب و دیگر محصولات باغی استان سوق یابد که خوشبختانه در مورد عناب این اقدام آغازشده است.

او تصریح کرد: برای بازدهی بیشتر و بالا بردن راندمان تولید در مورد محصول عناب واحد کشت بافت در استان فعال بوده که فلاتیپ‌های مختلفی که از دیگر مناطق جمع‌آوری می‌شود به روش کشت بافت و با توجه به شرایط مختلف اقلیمی استان تکثیر می‌شوند که امید است در سال‌های آینده ازنظر کیفی، اندازه و سایر شاخص‌ها بتوانیم محصول عناب مطلوب‌تری در استان تولید کنیم.

رضایی یادآور شد: جهاد کشاورزی برای بهبود کار کشاورزان عناب‌کار در استان آموزش‌های علمی و تئوری با حضور کارشناسان متخصص در این حوزه ارائه می‌دهد که این آموزش‌ها شامل مباحثی همچون هرس درختان عناب، نوع تغذیه درختان عناب، فواصل کاشت، تهیه نهال سالم و عاری از آفت، مبارزه با بیماری‌ها و آفات این درخت، نحوه صحیح انتقال نهال به باغات عناب، مباحث فنی و چگونگی اجرای سیستم‌های نوین آبیاری می‌گردد.

اوبابیان اینکه برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در باغات عناب به‌صورت تدریجی باغات قدیمی را تحت پوشش این سیستم قرار می‌دهیم، گفت: باید کشاورزان از این فرصت با توجه به کمبود نزولات جوی و منابع آبی استفاده کنند.

سموم و کودهای شیمیایی تحت نظارت کارشناسان کشاورزی و گیاه‌پزشکان استفاده شود

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه آفات عناب محدود است، افزود: اکثر تولید عناب در خراسان جنوبی سالم و ارگانیک بوده چون استفاده از سموم بسیار کم است.

رضایی از کشاورزان عناب‌کار و تمام باغداران خواست از سموم و کودهای شیمیایی تحت نظر کارشناسان کشاورزی و متخصصان گیاه‌پزشکی برای باغات خود استفاده کنند زیرا استفاده از سموم و کودهای شیمیایی به شکل غیر کارشناسانه آفات را در مقابل آن‌ها مقاوم‌تر ساخته و درنتیجه در آینده کشاورزان را با مشکلات دیگری روبرو می‌سازد.

او بابیان اینکه کشاورزان سموم و کودهای شیمیایی برای باغات و درختان خود را از مراکز معتبر و دارای مجوز تهیه کنند، اضافه کرد: کشاورزان برای آگاهی بهتر از نحوه استفاده از سموم و کودهای شیمیایی برای درختان خود می‌توانند با کارشناسان این حوزه ارتباط داشته و از آن‌ها مشورت بخواهند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید