Iranian Agriculture News Agency

مبارزه با مگس میوه مدیترانه در فارس آغاز شد

عزیزاله امیری، مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس، از آغاز مبارزه با مگس میوه مدیترانه در استان فارس خبر داد.

آفتی با جثه میلی‌متری و خسارت میلیاردی

عزیزاله امیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در شیراز افزود: مگس میوه مدیترانه‌ای با نام علمی Ceratitis capitata که به نام‌های مگس میوه یا مگس مرکبات نیز خوانده می‌شود، مهم‌ترین و مخرب‌ترین گونه مگس میوه در دنیاست. این آفت در دی ماه 1386 درباغهای میوه شیراز مشاهده شد.

02
او خاطر نشان کرد: این مگس با جثه ای حدود نیم سانتی متر ، زیان آورترین گونه از مگس میوه است که به بیش از 350 گونه گیاهی خسارت می زند، میزبان های این آفت انواع درختان میوه هسته دار، میوه دانه دار ومیوه های گرمسیری و انواع محصولات جالیزی و صیفی می باشد.
امیری، از دیگر دلایل اهمیت این آفت به توانایی انتقال و انتشار وسیع به دلیل قدرت پرواز بالا تا حدود 20 کیلومتر در شرایط مساعد و همچنین امکان انتقال شفیره مگس با خاک آلوده و لارو آن با میوه آلوده اشاره کرد.
امیری گفت: تله گذاری علیه این آفت از ابتدای تیر ماه آغاز شده، پیش بینی می گردد، در سال جاری در سطحی بالغ بر 2 هزار هکتاراز باغ های سطح شهر و حومه شیراز با همکاری ستاد آبادگری باغات قصرالدشت شهرداری شیراز انجام شود.

01
در استان فارس علاوه بر شهرستان شیراز، باغ‌های شهرستان‌های کازرون، سپیدان و ممسنی به این آفت آلوده است که در این شهرستان‌ها نیز در سطحی بالغ بر هزار هکتار تله‌گذاری خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید