Iranian Agriculture News Agency

مهندس محمود حجتی خبر داد :

وزیر جهاد کشاورزی: کمتر از ۱۴ ماه نهال‌هایی که غرس شده بودند جان دوباره گرفتند

با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاونان، استاندار خوزستان، نمایندگان شهرستان‌های شادگان، اهواز، حمیدیه، باوی، کارون، فرمانداران شهرستان‌های اهواز و کارون کلنگ‌ عملیات اجرایی کانال انتقال آب از رودخانه کارون به جراحی به زمین خورد.

انتقال آب کارون به جراحی در کمترین زمان

به گزارش خبرنگار ایانا از خوزستان مشاور طرح انتقال آب از کارون به جراحی از این طرح به‌عنوان اولین طرح بین‌حوزه‌ای داخل استان نام برد و گفت: با توجه به شرایط موجود و خشکسالی‌ها، باید این‌چنین طرح‌هایی را جهت پیوند رودخانه‌ها ایجاد کرد.

عطاری افزود: حدود 15 ماه پیش طرح انتقال آب‌رسانی جنوب شرق توسط کانال پورشریفی با هدف آبگیری تالاب منصوره و شریفیه به طول 47 کیلومتر صورت گرفت و 34 هزار هکتار نیز نهال‌کاری شد.

او با بیان اینکه عمده آب مصرفی کانون ریزگردها زمستانه و آب‌رسانی به نخیلات تابستانه است، عنوان کرد: کانال بحره که ابتدای این مسیر است، حدود 13 کیلومتر طول دارد که تاکنون 15 تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

عطاری ادامه داد: پس از کانال بحره، 47 کیلومتر دیگر کانال‌کشی صورت گرفته و پس از آن از کانال ریزگردها و نهر منصوره حدود 11 کیلومتر کانال‌کشی انجام و بعد از آن از نهر منصوره به جراحی حدود 11 کیلومتر دیگر کانال‌کشی انجام می‌گیرد و در واقع طول کانال‌کشی از رودخانه کارون به جراحی 82 کیلومتر است.

او اعتبار این طرح را 50 میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: سال گذشته 19 هزار هکتار نهال‌کاری و امسال نیز 9 هزار هکتار مالچ‌پاشی در کانون ریزگردها صورت گرفته است.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه این طرح حیاتی دوباره به نخیلات خواهد بخشید، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در اجرای این طرح کمال همکاری را مبذول داشتند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه مراسم از مردم صبور و شریف شادگان که در سال‌های اخیر با مشکلات کم‌آبی و نخیلات که یکی از قطب‌های تولید خرمای کشور هستند، دست و پنجه نرم می‌کردند، قدردانی کرد.

مهندس محمود حجتی عامل اصلی ریزگردها را خشک‌سالی دانست و افزود: در تلاش هستیم منشاء داخلی ریزگردها را کاهش دهیم و بخش‌هایی را که مربوط به خارج از کشور است، از طریق روابط دیپلماتیک (مذاکره با کشورهای همسایه) برطرف کنیم.

او از این طرح به‌عنوان یک طرح اضطراری یاد و اظهار امیدواری کرد: با مقدمات و تجهیزات در نظر گرفته شده، این طرح در کمترین زمان انجام می‌‌شود.

حجتی تصریح کرد: کمتر از 14 ماه نهال‌هایی که غرس شده بودند جان دوباره گرفتند و امیدوارم روزی این طرح را از سمت جنوب شرق اهواز به سمت شهرستان هندیجان نیز هدایت کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید