Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تأکید بر سودآوری بذر خارشتر عنوان کرد که خراسان جنوبی توانسته با تولید رقم نمونه این بذر علاوه بر تأمین نیاز استان این بذر را به سایر استان‌ها صادر کند.

صادرات بذر خارشتر از خراسان جنوبی

هاشم ولی‌پورمطلق گفت: خارشتر مقاومت بسیار بالایی در سرما، طوفان، خشکی و شوری دارد، این گیاه به‌وسیله بذر و ریزوم تکثیر می‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۹۴ فعالیت‌های اولیه در حوزه این گیاه دارویی در استان آغاز و خوشبختانه توانستیم به تکنیک مهم بذر خارشتر برای اولین بار در کشور دست یابیم.

ولی‌پورمطلق خارشتر را بذری مناسب در خانواده داروهای گیاهی معرفی کرد و گفت: این گیاه خواص دارویی بسیاری ازجمله ضدسیاه‌سرفه، ضدتب و لرز، ادرارآور و رفع صفرا دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در ایران تحقیقات زیادی برای تولید این بذر در حال انجام بود، عنوان کرد: گیاه خارشتر یک گیاه خودرو است و بیشتر گیاهان خودرو وقتی قرار باشد به کاشت حداکثری و تغییرات ژنتیکی برسند؛ یا تولید نمی‌شود یا نمونه خوب و مرغوب را نمی‌توان از آن‌ها به دست آورد به همین دلیل تلاش استان در این زمینه چندین برابر شد و درنهایت توانستیم بهترین نوع بذر خارشتر را تولید و در مزرعه نمونه کاشت کنیم.

 

خارشتر محصولی کم‌آب‌بر

هاشم ولی‌پورمطلق با اشاره به زمین‌های کاشت‌شده‌ای که حالا دیگر از آن‌ها برداشت می‌شود، اظهار کرد: مسلط شدن به فرمول کاشت و فرآوری این گیاه نیاز به مطالعات فراوان و مسائل آزمایشگاهی دارد.

وی مصرف آب در این گیاه را بسیار پایین اعلام کرده و می‌افزاید: سال گذشته در راستای توسعه این گیاه اولین قرارداد با استان کرمان منعقد شد، اما اینک به استان‌های دیگر نیز صادرات داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به افزایش تولید بذر خارشتر در استان از مرداد سال گذشته تاکنون گفت: کرمان، اصفهان و قم جزو استان‌هایی است که هم‌اکنون صادرات بذر از استان به آن‌ها انجام می‌شود.

وی میزان برداشت در سطح استان را حدود هفت تن اعلام کرد و گفت: با توجه به در نظر گرفتن مزارع بیشتر برای این گیاه به‌زودی سطح زیر کشت آن در استان افزایش می‌یابد، این گیاه در رقابت با یونجه توانسته خود را به جایگاه خوبی برساند.

وی تأکید می‌کند: هر کشاورزی که بخواهد برای کاشت این گیاه در مزارع خود اقدام کند، سازمان جهاد کشاورزی نهایت همکاری را در انتقال اطلاعات و تجربیات در زمینه‌های کاشت و برداشت و راهنمایی برای فروش با آن‌ها خواهد داشت.

 

پدیدآورنده: علی پیرولی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید