Iranian Agriculture News Agency

اختصاصی ایانا/ خراسان رضوی

گردهمایی مدیریت مشارکتی "قبول مسئولیت مدیریت دشت‌های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد" با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، رئیس سازمان آب منطقه‌ای استان، معاون فرماندار مشهد، مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد، رئیس نظام صنفی کشاورزی مشهد برگزار شد.

انعقاد قرارداد مدیریت دشت‌های سه‌گانه آبی مشهد

گردهمایی مدیریت مشارکتی "قبول مسئولیت مدیریت دشت‌های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد" با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، رئیس سازمان آب منطقه‌ای استان، معاون فرماندار مشهد، مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد، رئیس نظام صنفی کشاورزی مشهد برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این گردهمایی به خبرنگار ایانا در خراسان رضوی گفت: با اختیار داشتن تکنولوژی و لوازم به روز کشاورزان باید هرچه سریعتر مصرف آب را کاهش دهند.

مجتبی مزروعی ادامه داد: از سال 92 به بعد اجرای طرح های آبیاری در خراسان رضوی 4 برابر شده و هر سال به طور میانگین 20 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده و امسال نیز 260 میلیارد تومان اعتبار در این زمینه موجود است.

وی بیان کرد: امروز با افتخار می گوییم تنها استانی هستیم رشد جمعیت روستایی در آن مثبت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سرمایه موجود در بخش کشاورزی حاصل تلاش چند نسل از کشاورزان است و ما باید برای حفظ این سرمایه عمر مردم، از آب دفاع کنیم.

مجتبی مزروعی اظهار کرد: مالک آب من و شماییم و امروز آب محدود شده و ما باید برآن مدیریت کنیم، کشاورزان امروز دستشان از زمین و آسمان کوتاه است و باید حقوق آنان را محترم بشماریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی آخرین توافق را با سازمان آب جهت کاهش مصرف قابل اجرایی دانست و افزود: از 350 میلیون متر مکعب توافق شده برای کاهش مصرف؛ تا به الان 346 میلیون متر مکعب آن اجرا شده است و مابقی آن باید طی دوسال انجام شود.

جعفری، مشارکت با کشاورزان را در راستای همکاری و مساعدت دانست و افزود: ما در در 7 آبخوان، بحث ایجاد تشکل های آب بران را و در نیشابور به عنوان پایلوت کشوری مشارکت کشور ژاپن را داریم تا مشارکت مردمی در سطح دنیا را مشاهده کنیم.

وی گفت: موضوع صرفه جویی آب در دشت مشهد به لحاظ مسئله شرب و صنعت و وجود 50 درصد از جمعیت استان، متفاوت است و لی در سایر دشت ها مصرف آب بیشتر مربوط به بخش کشاورزی می شود.

مدیر عامل تعاونی کشاورزان مشهد نیز در این گردهمایی اظهار کرد: مقوله آب یک بحث چند وجهی است که تنها در سایه نگاه فرابخشی و با یک عزم ملی باکمک همه ذینفعان، مسئولان و علاقمندان قابل حل و فصل است.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی همراه با رشد صنعتی، درجه حرارت را در اطراف کلان شهرها افزایش داده و نزولات جوی یک چهارم و تبخیر 3 برابر شده است. در این شرایط کشاورز چطور می تواند با 4256 ساعت کشاورزی کند بنابراین مجبور است چاه خود را روشن کند و متحمل جرائم شود.

رئیس نظام صنفی کارهای کشاورزی نیز در این همایش گفت: ما مایل بودیم که ابتدا دشت های دیگر که به صورت پایلوت هستند این طرح را اجرا کنند؛ اما در حال حاضر این طرح در شهرستان مشهد آغاز شد.

در پایان، تفاهم‌‎نامه "قبول مسئولیت مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد" به امضاء رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و رئیس سازمان آب منطقه ای استان رسید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید