Iranian Agriculture News Agency

اختصاصی ایانا/ اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: از نقاط مثبت اجرای طرح اصلاح الگوی کشت، افزایش سود اقتصادی کشاورزان و مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی است.

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت مساوی با افزایش سود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: از نقاط مثبت اجرای طرح اصلاح الگوی کشت، افزایش سود اقتصادی کشاورزان و مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی است.

عدیل سروی در نشست تخصصی اصلاح الگوی کشت در استان، به خبرنگار ایانا در اردبیل گفت: یکی از مهمترین اهدافی که در اصلاح الگوی کشت دنبال می شود کشت محصولاتی با نیاز آبی کم و در آمد زایی بالا برای زارعین است که در همین راستا 477 تن پیاز زعفران در بین علاقمندان به این محصول باارزش توزیع شده است و از طرف دیگر در زراعت بادام زمینی توانسته ایم سطح زیر کشت این محصول را به 1100 هکتار در داخل استان افزایش دهیم . از نقاط مثبت اجرای طرح اصلاح الگوی کشت افزایش سود اقتصادی کشاورزان و مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی است .

این مقام مسئول درادامه سخنان خود افزود: در راستای اجرای سیاست اصلاح الگوی کشت در باغات میوه نیز بیش از 68 هزار اصله نهال پسته در بین باغداران استان توزیع است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: یکی ازمشکلات عدیده ای که در مرکز استان با آن روبرو بودیم کشت تک محصولی سیب زمینی با نیاز آبی بالا بود که در همین راستا سعی کردیم از سطح زیر کشت این محصول کم کرده و درعوض محصولاتی با نیاز آبی کم و در آمد زایی بالا را جایگزین آن بکنیم که در همین رابطه سطح زیر کشت ذرت شیرین را در دشت اردبیل به 530 هکتار افزایش داده و به همین میزان نیز سطح زیر کشت سیب زمینی را کاهش دادیم در خصوص کاشت خلر نیز سطح زیر کشت این محصول را به 400 هکتار و ماشک را به 4600 هکتار رساندیم و سعی شده این محصولات را بعد از برداشت گندم برای جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه مستقیم دام در مناطق باد خیز به ویژه نمین واردبیل گسترش دهیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید