Iranian Agriculture News Agency

مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:

رئیس ستاد معاونت زراعت و مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به‌ضرورت اجرای کشاورزی حفاظتی در سطح اراضی کشاورزی کشور گفت: پیشنهاد اختصاص ردیف بودجه ملی برای کشاورزی حفاظتی به مجلس ارائه شده است.

پیشنهاد اختصاص ردیف بودجه ملی برای کشاورزی حفاظتی به مجلس/ اجرای کشاورزی حفاظتی در ۳ میلیون هکتار از اراضی کشور هدف‌گذاری شده است

رئیس ستاد معاونت زراعت و مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به‌ضرورت اجرای کشاورزی حفاظتی در سطح اراضی کشاورزی کشور گفت: پیشنهاد اختصاص ردیف بودجه ملی برای کشاورزی حفاظتی به مجلس ارائه شده است.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، فرزاد زلقی در جلسه ستاد کشاورزی حفاظتی استان سمنان که به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات در این بخش در محل جهاد کشاورزی استان برگزار شد، افزود: یکی از چالش‌های بزرگ بخش کشاورزی موضوع ناپایداری است.

وی بیان کرد: در راستای حفظ منابع خاک و دستیابی به توسعه پایدار در بخش کشاورزی حرکت به سمت اجرای کشاورزی حفاظتی امری ضروری است و در دنیا نیز آخرین راه‌حل برای حفظ منابع خاک استفاده از کشاورزی حفاظتی به‌جای کشاورزی سنتی است.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اجرای این طرح به‌صورت رسمی از سال ۹۳ در کشور آغاز شده است، ادامه داد: ابتدا در سال ۸۶ در برخی از استان‌ها مانند خراسان رضوی، خوزستان، گلستان و فارس به‌صورت پایلوت آغاز شد، اما اجرای این مهم به‌صورت رسمی از سه سال گذشته آغاز شده است و در این سه سال نیز در سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اجرا شده است.

زلقی با بیان اینکه حفظ بقایا، تناوب مناسب زراعی و روش بی‌خاک‌ورزی سه اصل مهم در کشاورزی حفاظتی به‌شمار می‌رود، اضافه کرد: از این میزان کشاورزی حفاظتی انجام‌شده در کشور ۹۰ درصد در قالب کم‌خاک‌ورزی و ۱۰ درصد کشاورزی حفاظتی است.

وی با بیان اینکه دولت اهتمام ویژه‌ای به اجرای کشاورزی حفاظتی در کشور دارد، یادآور شد: در برنامه ششم توسعه کشور اولویت نخست توسعه کشاورزی حفاظتی است و در این راستا پیشنهاد اختصاص ردیف ملی برای کشاورزی حفاظتی به مجلس داده شده است.

مسئول کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح اجرای کشاورزی حفاظتی در سه میلیون هکتار از اراضی کشور تدوین شده است ابراز امیدواری کرد در صورت اختصاص ردیف بودجه ملی؛ اجرای کشاورزی حفاظتی در سه میلیون هکتار اراضی کشور با سرعت انجام شود.

زلقی در پایان تأکید کرد: پیشنهاد ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان متقاضی برای خرید ادوات کشاورزی حفاظتی در لایحه پیشنهادی به مجلس آمده است./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید