Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی یزد:

روزانه 650 تن شیر از 60 هزار و 580 رأس گاو شیری در استان یزد تولید می‌شود که 350 تن از این ماده لبنی مازاد بر نیاز بوده و به سایر استان‌ها عرضه می‌شود.

روزانه ۳۵۰ تن شیر مازاد بر مصرف یزد در اختیار دیگر استان‌ها قرار می‌گیرد

روزانه 650 تن شیر از 60 هزار و 580 رأس گاو شیری در استان یزد تولید می‌شود که 350 تن از این ماده لبنی مازاد بر نیاز بوده و به سایر استان‌ها عرضه می‌شود.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با اشاره به تولید روزانه 650 تن شیر از 60 هزار و 580 راس گاو شیری در استان گفت: روزانه 350 تن این ماده لبنی که مازاد بر نیاز یزد است، در سایر استان عرضه می‌شود.

نادر سلیم در حاشیه بازدید از تعدادی مجتمع‌های دامداری ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار ۱۵ دی، این استان‌ها را البرز، سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران و گلستان عنوان کرد.

وی بیان کرد: ابرکوه ۶۰۰ واحد دامداری صنعتی و نیمه‌صنعتی دارد، در این شهرستان هفت‌هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار کشاورز و دامدار سالانه ۹۰ هزار و ۴۰۰ تن محصول دامی تولید می‌کنند.

به گفته سلیم، بخشی از شیر تولیدی استان در ۳۳ ایستگاه به ظرفیت ۲۴۱ تن جمع‌آوری می‌شود که بخشی از آن برای فراوری به ۱۷ باب کارخانه لبنی استان تحویل می‌شود و مقداری هم توسط دامداران به شیوه سنتی فرآوری و به بازارهای داخلی و شهرهای مجاور دیگر استان عرضه می‌شود.

وی تأکید کرد: در استان یزد بستر بسیار مناسبی برای دامداری و دامپروری فراهم است، افرادی که در این زمینه توانایی تولید پرورش گاوشیری و پرواربندی دارند، می‌توانند برای اخذ مجوز به مدیریت‌های جهاد کشاورزی ۱۰ شهرستان استان مراجعه کنند.

به گفته معاون سازمان جهاد کشاورزی یزد، این استان با وجود عرصه‌های بیابانی و محدویت منابع آبی، از لحاظ تولید شیرد در کشور در جایگاه هجدهم قرار دارد.

سلیم ادامه داد: سالانه بیش از ۳۳۸ هزار تن انواع فرآورده‌های دام و طیور، شامل ۲۴۰ هزار تن شیرخام، ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۵۶ هزار تن گوشت مرغ، ۲۳ هزار تن تخم‌مرغ، سه‌هزار و ۵۸۹ تن گوشت سایر ماکیان و ۲۳۹ تن عسل در استان تولید می‌شود.

وی در پایان اظهار کرد: علاوه بر تولیدات دامی، ۴۵۷ هزار تن فرآورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی شامل ۳۰۰ تن پشم، کرک و مو، یک‌هزار و ۹۲۰ تن آلایش خوراکی و ۴۵۰ هزار تن آلایش غیرخوراکی شامل پوست و کود تولید می‌شود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید