Iranian Agriculture News Agency

آفت چوبخوار قادر است درختانی که دچار کمبود مواد غذایی هستند از فاصله دور تشخیص دهد.

راه‌های مبارزه با آفات چوبخوار

آفت چوبخوار قادر است درختانی که دچار کمبود مواد غذایی هستند از فاصله دور تشخیص دهد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی با اعلام این خبر گفت: برای مبارزه با آفات چوبخوار راه‌های بسیاری وجود دارد که کشاورزان و باغداران باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

مهدی یوسفی افزود: آفات چوبخوار در شهرستان درمیان به حالت طغیانی در آمده، باغات را تصرف کرده‌ و درختان زیادی را از پا درآورده‌اند.

وی بیان کرد: هرچند عامل اصلی این مشکل خشکسالی‌های پی در پی بوده اما تغییر سبک زندگی مردم نیز نقش مهمی در این باره داشته است.

یوسفی ادامه داد: به‌گونه‌ای که چون در گذشته مردم برای گرم کردن منزل و پخت و پز از چوب و زغال استفاده می‌کردند تمامی چوب‌های خشک اطراف باغ را جمع‌آوری کرده و این امر باعث از بین رفتن آفات می‌شد.

وی عنوان کرد: این موضوع به قدری محرض بود که برای افرادی که دارای رفت و آمد زیاد و مهمان‌نواز بودند ضرب‌المثل "باغچه آنان پر از خاکستر است" به کار می‌رفت، اما امروز چون مردم از گاز و نفت و برق برای گرمایش و پخت و پز استفاده می‌کنند نه چوبی خاکستر می‌شود و نه آفتی از بین می‌رود. وی این آفت که به سوسک شاخک بلند دهکده معروف است، در سال‌های اخیر و در پی ضعف ناشی از خشکسالی و کمبود مواد غذایی به حالت طغیانی درآمده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه راهکارهای فنی برای مقابله با این آفت وجود دارد، یادآور شد: درخت گردو نسبت به تنش‌های آبیاری حتی در یک دوره کوتاه به ویژه در طول فصل گرما بسیار حساس است؛ بنابراین دادن آب کافی به خاک در دوره‌های مشخص نخستین شرط در پیشگیری و کنترل این آفت است.

یوسفی تأکید کرد: این آفت قادر است درختانی که دچار کمبود مواد غذایی هستند از فاصله دور تشخیص دهد؛ بنابراین استفاده از کود سولفات پتاسیم شرط اساسی در کنترل این آفت است، به‌طوری‌که عدم کاربرد پتاسیم سایر روش‌های مبارزه را بی‌اثر می‌کند.

وی خاطرنشان ساخت: جمع‌آوری شاخه‌های خشکیده و علف‌های هرز باغ و همچنین هرس قسمت‌های خشک درختان نیز یکی دیگر از روش‌های مبارزه با این آفت است.

یوسفی اضافه کرد: استفاده ازسیم‌های مفتولی برای از بین بردن و له کردن لارو و تزریق سم دورسبان و یا خمیر آنتی‌تارلو در سوراخ‌های درختان و ضربه زدن به درخت در اردیبهشت و جمع‌آوری سوسک‌ها و سوزاندن آنها نیز روشی مؤثر در مبارزه است.

به گفته یوسفی، با توجه به طولانی بودن دوره تخم‌ریزی تفریخ و وجود لارو داخل بافت چوبی نه‌تنها سم‌پاشی تأثیری ندارد، بلکه با از بین بردن دشمنان طبیعی باعث طغیان آفت می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه این آفت طی سالیان مستمر به حالت طغیان درآمده است نمی‌توان یکباره و در طول یک فصل زراعی آن را نابود کرد و مراقبت و انجام اقدامات یادشده در طی چند سال متمادی الزامی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی درباره اقدامات جهاد کشاورزی گفت: نخستین قدم در مبارزه با یک آفت شناسایی آن است و جهاد کشاورزی با تهیه و نصب انواع تله‌های فرمونی در کل سطح شهرستان، وجود و عدم وجود برخی از آفات چوبخوار را در شهرستان رصد کرده است.

یوسفی بیان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی با به کارگیری چهار عدد کارشناس ناظر گیاهپزشک و بررسی کل باغ‌های شهرستان نقاط آلوده را که آفت به حالت ظغیانی در آمده، مشخص کرده است.

وی با بیان اینکه برگزاری کلاس‌های آموزشی در کلیه نقاط طغیانی برای آموزش و آگاه‌سازی کشاورزان صورت گرفته است، افزود: توزیع اطلاعیه و اطلاع‌رسانی در کل شهرستان به‌منظور آگاهی تمامی کشاورزان از وضعیت بحرانی موجود و همکاری تنگاتنگ با ستاد پدافند غیر عامل در راستای تحلیل خطر و آمادگی‌های مربوط به کمیته پدافند غیرعامل از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی است.

یوسفی عنوان کرد: با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی مردم شهرستان و خرده مالکی بودن باغ‌های این شهرستان درباره جذب اعتبارات برای کمک به کشاورزان صورت گرفته است.

وی در پایان یادآور شد: کشاورزان و باغداران تنها با رعایت بهداشت باغ و استفاده از کود سولفات پتاسیم به‌راحتی می‌توانند باغ‌های خود را که باعث سرسبزی زادبوم آنان بوده و یادگاری و زحمات نسل گذشته را حفظ کنند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید