Iranian Agriculture News Agency

استان یزد با وجود محدودیت منابع آبی و کاهش نزولات جوی، جایگاه نهم کشور را در تولید محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده است.

استان یزد، رتبه نهم کشور در تولیدات محصولات کشاورزی را دارد

استان یزد با وجود محدودیت منابع آبی و کاهش نزولات جوی، جایگاه نهم کشور را در تولید محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، ریاست این سازمان در مراسمی که به مناسبت هفته پژوهش در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی برگزار شد با اعلام این خبر گفت: استان یزد با همت بلند بهره‌برداران و کارشناسان بخش کشاورزی با وجود اینکه از نظر سطح اراضی کشاورزی در جایگاه شانزدهم کشور قرار گرفته و علاوه بر آن با محدودیت در منابع آبی روبه‌رو است، اما به لحاظ تولید در محصولات کشاورزی و دامی در رتبه نهم کشوری و بالاتر از بسیاری از استان‌های مستعد و برخوردار از منابع آب و خاک قرار گرفته است.

سیدجمال سجادی‌پور با تأکید بر ضرورت تعامل و همکاری بیش از پیش مراکز تحقیقاتی و بخش اجرایی به وی‌ه در مباحث کشاورزی، لازمه حضور در بازارهای جهانی و استاندارد سازی در عرضه محصولات بخش را انجام پژوهش‌های بنیادی و ارائه راهکارهای علمی و عملی به دست‌اندرکاران این عرصه دانست و خواهان تلاش علمی بیشتر و ارائه ایده‌های جدید در موضوعاتی چون مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی، افزایش کمی و کیفی بلدرچین، تقویت فعالیت در عرصه آبزیان به‌ویژه ماهی تیلاپیا، پژوهش پیرامون گیاهان مقاوم به شوری ازجمله کینوا و بهره‌وری در مصرف بهینه آب کشاورزی شد.

وی ضمن اشاره به اهمیت موضوع آب مجازی در بخش کشاورزی عنوان کرد: در بخش‌هایی چون دام و طیور و گلخانه‌ها با چهار درصد آب مصرفی بخش، حدود 50 درصد تولید اتفاق افتاده است که ضرورت دارد پتانسیل استان به این سمت سوق داده شود.

بر اساس این گزارش، در این مراسم از پژوهشگران و محققان برجسته بخش کشاورزی استان تجلیل به عمل آمد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید