Iranian Agriculture News Agency

با هدف استفاده بهینه از بقایای محصولات کشاورزی در مرحله نخست؛

با هدف استفاده بهینه از بقایای محصولات کشاورزی در مرحله نخست، ۳۰ تن از بقایای پسته تازه از ترمینال‌های فرآوری این محصول جمع‌آوری، بسته‌بندی و سیلوسازی شد.

۳۰ تن از بقایای پسته تازه سیلو و پس از دو ماه مورد مصرف دام سبک و سنگین قرار گرفت

با هدف استفاده بهینه از بقایای محصولات کشاورزی در مرحله نخست، ۳۰ تن از بقایای پسته تازه از ترمینال‌های فرآوری این محصول جمع‌آوری، بسته‌بندی و سیلوسازی شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، معاون بهبود تولیدات دامی این سازمان با اشاره به اجرای طرح بسته‌بندی بقایای پسته گفت: این مهم با هدف استفاده بهینه از بقایای کشاورزی و همچنین اجرای طرح بسته‌بندی مکانیزه بقایای پسته در شهرستان دامغان اجرایی شده است.

مصطفی شاه‌حسینی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در این راستا افزود: تاکنون حدود ۳۰ تن از بقایای پسته جمع‌آوری و با دستگاه سیلاژبگر بسته‌بندی و دپو شده است.

وی اضافه کرد: برای فرآوری بقایا نیازمند گذشت دو ماه از زمان بسته‌بندی بوده که پس از گذشت دو ماه با بازدید‌های متعدد و نمونه برداری از بقایای این محصول مشخص شد که برای استفاده در جیره غذایی دام‌های سبک و سنگین بلامانع است.

شاه‌حسینی ادامه داد: در این راستا و با هدف اجرای طرح استفاده از بقایای محصولات کشاورزی در جیره غذایی دام استان تعدادی از دامداران متقاضی انتخاب و به هرکدام از آنها مقدار قابل توجهی از بقایای پسته سیلوشده برای تغذیه دام آنان داده شد.

وی تأکید کرد: دستورالعمل مربوط به آنالیز بقایا و همچنین چگونگی مصرف و محدودیت مصرف این بقایا در دام‌های مختلف نیز به متقاضیان ارائه شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برگزاری یک دوره کارگاه آموزشی یک‌روزه برای آشنایی و توجیه مصرف بقایا در تغذیه دام خبر داد و یادآور شد: این کارگاه آموزشی برای کارشناسان پهنه و دامداران متقاضی در محل جهاد کشاورزی شهرستان دامغان برگزار شد.

گفتنی است، در استان سمنان سالانه مقدار پنج‌هزار تن بقایای پسته قابل برداشت وجود دارد که در صورت سیلو کردن آنها مقدار قابل توجهی از خوراک مورد نیاز دام تأمین می‌شود.

در پایان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان از تشکل‌های دامی خواست تا در اجرای این طرح همکاری و مشارکت جدی داشته باشند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید