Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد دانشگاهی اردبیل خبر داد؛

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: منابع ژنتیکی ارزشمند و مقاوم به تنش‌های زیستی و سرمازدگی در استان اردبیل حفاظت می‌شود.

گام‌های اساسی برای شناسایی ژنوتیپ‌های برتر فندق در برابر تنش‌های محیطی

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: منابع ژنتیکی ارزشمند و مقاوم به تنش‌های زیستی و سرمازدگی در استان اردبیل حفاظت می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایانا از اردبیل ، مهران اوچی در اولین نشست تخصصی حفاظت، حراست و صیانت از فندق که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد با اعلام این خبر گفت: منابع ژنتیکی ارزشمند و مقاوم به تنش‌های زیستی و سرمازدگی در استان اردبیل حفاظت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دو زیستگاه منحصر به فرد فندق در سطح استان وجود دارد افزود: کشور ما در کمربند فندق خیز دنیا قرار دارد که در سالیان اخیر این نوار سبز از بین رفته است و تنها تک جمعیت‌هایی از آن در سطح دنیا وجود دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل ادامه داد: واحد پژوهشی فندق در سال 85 در جهاد دانشگاهی استان تشکیل شد و در طی سال‌های 88 تا 90 دستاوردهای بسیار مهم و تاثیرگذاری داشته است.

اوچی تصریح کرد: بعد از فعالیت‌های گسترده و پژوهش‌های علمی در این حوزه سند جامع فندق استان تنظیم و برای جذب اعتبار به نمایندگان استان ارایه شد .

وی گفت: خوشبختانه با حمایت سازمان‌ها و واحدهای مختلف و با همکاری دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی موفق شدیم فاز عملیاتی پروژه را انجام دهیم و بررسی ژنتیکی فندق در زیستگاه‌های استان انجام گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل اضافه کرد: فاز دوم این پروژه شناسایی ژنوتیپ‌های برتر در مقابل سرمازدگی و تنش‌های محیطی است که امیدواریم انجام آن برای حفاظت از این گونه موثر باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید