Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: استان البرز به عنوان چهارمین ظرفیت تولیدی و سومین تولید کننده تخم مرغ در کشور، پتانسیل تولید بیش از ۹۳هزار تن را دارد که حدود ۲۵هزار تن از آن نیاز داخلی استان و مابقی به سایر نقاط کشور و بازارهای بین المللی صادر می شود.

استان البرز سومین تولیدکننده تخم‌مرغ در کشور

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: استان البرز به عنوان چهارمین ظرفیت تولیدی و سومین تولید کننده تخم مرغ در کشور، پتانسیل تولید بیش از ۹۳هزار تن را دارد که حدود ۲۵هزار تن از آن نیاز داخلی استان و مابقی به سایر نقاط کشور و بازارهای بین المللی صادر می شود.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، مشیر غفاری گفت: تخم مرغ در دهه های گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشت و تصور می شد که خوردن آن کلسترول خون و در نتیجه بیماریهای قلبی- عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد لذا بایستی به مقدار کم مصرف شود ، اما امروزه ثابت شده مقدار چربی اشباع غذا بیشتر از خود کلسترول ، در افزایش کلسترول خون موثر است بنابراین تخم مرغ که دارای چربی اشباع کمی است نقش چندانی در افزایش کلسترول خون ندارد مگر اینکه به مقدار زیاد مصرف شود .

وی اظهار کرد: کلسترول خون از عوامل تغییر پذیری است که به روش زندگی ما و غذایی که می خوریم بستگی دارد و متاسفانه در رسانه های ما برای مصرف شیر و تخم مرغ تبلیغات زیادی انجام نمی شود، این در حالی است که مصرف تخم مرغ موجب بالا رفتن چربی خوب خون ( HDL ) می شود و لازم است تا هر فرد سالم روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کند، اکثر مصرف کنندگان از این حقیقت بی اطلاعند که تخم مرغ تقریبا" تمامی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز انسان را دارا است.

غفاری با اشاره به اینکه در راستای اصلاح الگوی مصرف تخم مرغ ، اقداماتی همچون فرهنگ سازی و آموزش جامعه ، توصیه های تغذیه ای توسط متخصصین تغذیه و گروه پزشکی برای افزایش مصرف تخم مرغ به اشکال مختلف، درج اطلاعات تغذیه ای و بهداشتی بر روی برچسب بسته های تخم مرغ ، تبلیغات از طریق رسانه ملی و بهره گیری از همکاری سازمان ها و ارگانهای ذیربط در حوزه های تحت پوشش همچون آموزش و پرورش، صدا و سیما، شهرداری ها و ... ، گنجاندن تخم مرغ در سبد حمایت تغذیه ای سازمانهای حمایتگر دولتی و غیر دولتی همچون سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و ... ، توزیع تخم مرغ به شکل ساندویچ سالم به مناسبت های خاص در مکانهای فرهنگی آموزشی و... امکان پذیر است .

معاونت بهبود تولیدات دامی گفت: سرانه مصرف تخم مرغ در ایران و استان البرز تعداد ۱۵۰ عدد است ( ۱۰,۵ کیلوگرم ) که متوسط جهانی این رقم ۱۸۰ و در کشورهای پیشرفته بیش از ۳۵۰ عدد است. علیرغم وجود پتانسیل بسیار بالای تولید تخم مرغ در کشور سرانه مصرف آن در ایران نه تنها از متوسط جهانی پایین تر است بلکه مصرف آن هم غالباً به شکل مصرف در فرآورده های غذایی از قبیل سس، کیک، کلوچه، بیسکویت، ماکارونی، فرآورده های گوشتی و شیرینی ها در کارخانجات و قنادی ها و یا برای تهیه انواع کوکو و کتلت در منزل و رستوران ها کاربرد دارد و فقط مقدار بسیار اندکی از آن به صورت کامل در خدمت تغذیه مستقیم خانوار به ویژه در گروه های هدف همچون زنان باردار و شیرده، کودکان و... قرار می گیرد و جایگاه مناسبی در صبحانه و یا سایر وعده های غذایی ندارد.

وی اظهار کرد: استان البرز به عنوان چهارمین ظرفیت تولیدی و سومین تولید کننده تخم مرغ در کشور، در سال جاری پتانسیل تولید بیش از ۹۳هزار تن را دارد که حدود ۲۵هزار تن از آن نیاز داخلی استان و مابقی به سایر نقاط کشور و بازارهای بین المللی صادر می شود . با توجه به حجم جوجه و پولت ریزی در واحدهای مرغداری تخمگذار فعال استان ، هیچگونه نگرانی در تامین نیاز داخلی و حتی صادرات این محصول وجود ندارد و افزایش میزان تولید در این استان نشان دهنده بالابودن تکنولوژی در سطح واحدهای تولیدی است .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید