Iranian Agriculture News Agency

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با برداشت سالانه سه میلیون و 167 هزار تن انگور جایگاه هشتم را در میزان تولید این محصول در جهان دارد.

استان خراسان شمالی در صدر تولید انگور در میان استان های کشور/ تولید 3.2 میلیون تن انگور در ایران

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با برداشت سالانه سه میلیون و 167 هزار تن انگور جایگاه هشتم را در میزان تولید این محصول در جهان دارد.
به گزارش ایانا از جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی، محمدعلی طهماسبی در همایش ملی انگور و فرآورده‌های جانبی که با هدف توجه هرچه بیشتر به فرصت‌ها، سلامت تولید، کیفیت، جلب مشارکت سرمایه‌گذاران و تجار خارجی در شهرستان بجنورد برگزار شد، گفت: سطح زیر کشت انگور در کشور 294 هزار هکتار است که 92 درصد از این سطح بارور است.
وی میانگین تولید انگور در هکتار در سال جاری در کشور را سه میلیون و 800 هزار تن برآورد کرد و افزود: میانگین تولید انگور در هکتار در سال 95، سه میلیون و 200 هزار تن است که میزان تولید امسال نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
طهماسبی میزان عملکرد انگور آبی در کشور را نزدیک به 14 تن و میزان عملکرد انگور دیم را حدود 4 تن عنوان و خاطرنشان کرد: عملکرد انگور دیم در استان خراسان شمالی بیش از 7.5 تن در هکتار است که از عملکرد کشوری 3.5 تن جلوتر است و رتبه اول را از نظر عملکرد انگور دیم در ایران را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: عملکرد آبی محصول انگور در استان خراسان شمالی نیز 12.5 تن در هکتار است که نشان از مزیت‌های اقلیمی خاص و خاک بسیار مرغوب این استان دارد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کشت و تولید محصول انگور در دنیا تصریح کرد: حدود 7 میلیون و 125 هزار هکتار انگور در دنیا کشت و حدود 774 میلیون و 500 هزار تن انگور تولید می‌شود.
این مسوول تاکید کرد: محصول انگور یک غذا - دارو است که باید مورد توجه قرار گیرد.
طهماسبی، از اهمیت توسعه باغات در اراضی شیب‌دار، استفاده از آب سبز و برنامه معاونت باغبانی برای توسعه 500 هزار هکتاری در کشور خبر داد و گفت: این امر نیازمند تخصیص تسهیلات ویژه است.
وی تشکیل تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط را یکی از ضرورت های لازم در صنعت باغداری برشمرد.
در این همایش، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور نیز حذف سموم پرخطر و توجه به روش‌های غیرشیمیایی در مبارزه با آفات را از سیاست‌های این سازمان عنوان کرد.
باغستانی افزود: با توجه به تغییر اقلیم و اثرات آن بر رفتار آفات و بیماری‌های گیاهی نیاز به بازنگری در دستورالعمل‌های کنترل آفات وجود دارد.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید