Iranian Agriculture News Agency

معاون هماهنگی امور عمرانی اسنانداری اردبیل گفت: ضرورت هماهنگی های منسجمی در راستای تعمیق فکرهای عمرانی و بهره برداری و نوآوری در جهت توسعه پایدار، همگن سازی نگاه های علمی وعملی برای مدیریت منابع آب و خاک در کنار آن حفاظت و نگهداری از محیط زیست بیش از پیش احساس می شود.

بحران آب در دشت اردبیل/ حفاظت از منابع آب و خاک از اهداف کمیته کارگروه آب کشاورزی

معاون هماهنگی امور عمرانی اسنانداری اردبیل گفت: ضرورت هماهنگی های منسجمی در راستای تعمیق فکرهای عمرانی و بهره برداری و نوآوری در جهت توسعه پایدار، همگن سازی نگاه های علمی وعملی برای مدیریت منابع آب و خاک در کنار آن حفاظت و نگهداری از محیط زیست بیش از پیش احساس می شود.

به گزارش خبرنگار ایانا از اردبیل، جعفر فهیمی در جلسه کمیته کارگروه آب کشاورزی افزود: اگر خواستار توسعه و عمران و آبادانی بخش کشاورزی استان هستیم باید به اندیشه ها و تفکرات در لایه های مختلف جامعه اعم از مسئولان تصمیم ساز، تصمیم گیرنده، تولید کننده و مصرف کننده ارزش و بها دهیم و از کلیه ایده ها و نظرات کار ساز و در خور شایسته در راستای افزایش سطح زیر کشت و توسعه صنعتی بهره مند شویم .

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: حفاظت از منابع آبی و خاکی دو خروجی مهم کمیته کارگروه آب و کشاورزی است. اگر مدیریت توانمندی در دو حوزه مهم آب و خاک توسط دست اندرکاران صورت بگیردواز بهره برداران وتولید کنندگان حمایت شود مسلماً شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان خواهیم بود .

فهیمی افزود: مدیریت در مصرف آب کشاورزی باید به گونه ای باشد که با آب کمتر بیشترین میزان محصول را تولید کنیم و اصل بهره وری را در حوزه آب و خاک به بهترین نحو ممکن اجرا کنیم .

وی با اشاره به مسئولیت سنگین حوزه هماهنگی امور عمرانی استانداری به یژه در راستای اجرای توسعه پروژه های آب و خاک افزود: در فضای آرامش فکری و کاری می توان با روشنی و وضوع مشکلات را رصد نمود و به فراخور آن چاره اندیشی کرد که همان آسیب شناسی واقعی و کارساز است . در این صورت است که با بکارگیری راهکارهای عملی نقشه های قابل اجرا را می توان در راستای افزایش بهره وری پیاده کرد و از بحران کنونی که همانا عبور از بحران خشکسالی است بدون دغدغه عبور کرد و در عین حال ازمنابع موجود برای نسل های حال و آینده به بهترین شکل ممکن استفاده کرد .

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با اشاره به کاهش سفره های آبهای زیرزمینی و وجود بحران آب در دشت اردبیل ضرورت برنامه ریزی در طرح تامین آب کشاورزی را از اولویت های اساسی توسعه بخش کشاورزی دانست و افزود : در تلاش هستیم تا با پیگیری های لازم اعتبارات لازم برای اجرای فاز دوم اراضی پایاب سد خد اآفرین را نیز تامین کنیم تاعملیات اجرایی مگاپروژه اراضی پایاب سد خد ا آفرین در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد .

سروی درادامه سخنان خود اجرای موفقیت آمیز سیاست تغییر الگوی کشت در اردبیل را درراستای صرفه جویی و بهره وری در مصرف آب کشاورزی دانست و افزود: جایگزینی محصولات کم مصرف از لحاظ نیاز آبی ودرآمد زایی بالای آن همچون کشت زعفران و پسته و بادام زمینی و .... می تواند از مهاجرت روستائیان به شهرها کاسته و درعین حال درآمد سرانه خانوارهای روستایی را افزایش دهد واز هدر رفت و نابودی بیش از حد سفره های آبهای زیرزمینی و همچنین آب های جاری بکاهد .

در ادامه سلیمان زاده مدیر آب منطقه ای استان نیز ضرورت صرفه جویی درمصرف آب کشاوزری و بهره وری دراین خصوص را از ضروریات توسعه پایدار در استان دانست و افزود: نگرش به توسعه کشاورزی استان باید بر افزایش تولید در واحد سطح با حداقل آب مصرفی متمرکز باشد که خوشبختانه در استان جهاد کشاورزی خوبی را آغاز کرده است./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید