Iranian Agriculture News Agency

معاون رئیس جمهوری و رئیس حفاظت محیط زیست گفت: دولت یازدهم توانست با توجه ویژه به مقوله زیست محیطی و اجرای برنامه های شایسته، محیط زیست کشور را از شرایط بحرانی خارج کند.

ابتکار خواستار همراهی مجلس برای تصویب لایحه هوای پاک شد

معاون رئیس جمهوری و رئیس حفاظت محیط زیست گفت: دولت یازدهم توانست با توجه ویژه به مقوله زیست محیطی و اجرای برنامه های شایسته، محیط زیست کشور را از شرایط بحرانی خارج کند.

به گزارش خبرنگار ایانا از اردبیل، معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری استان اردبیل افزود: مقوله محیط زیست در سال 92 عملا به فراموشی سپرده شد و دولت یازدهم توانست نه تنها آن را دوباره از انزوا خارج سازد بلکه در راس امور کشور نیز قرار دهد.

وی اظهار کرد: این مهم در شرایطی انجام شد که کشور با تحریم و بحران های شدید اقتصادی مواجه بود و جسارت می خواست که محیط زیست مورد توجه اساسی قرار گیرد چیزی که دولت روحانی آن را داشت.

ابتکار بیان کرد: رئیس جمهوری دولت یازدهم تاکید کرد که "محیط زیست در دولت او قربانی توسعه شتابزده نخواهد شد" و باید گفت که این تدبیر ارزشمند و عقلایی تنها از سوی روحانی قابل اجرا بود.

وی گفت: مقام معظم رهبری نیز در سال 93 در سخنرانی خود با حمایت کامل از برنامه های زیست محیطی دست اندرکاران بصورت مضاعف تقویت و فرصتی جدیدی را برای خروج کشور از بحران های محیط زیستی فراهم کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قرار نیست که به عنوان مثال کشاورزی ما در کشور به بهای نابودی سفره های آب زیرزمینی، بروز خشکسالی، ایجاد کانون های ریزگرد و دیگر پیامدهای منفی رونق گیرد، به همین خاطر سازمان محیط زیست برنامه های خود را بر اساس توسعه پایدار تنظیم و اجرا می کند.

وی اضافه کرد: نادیده گرفتن قوانین طبیعت در هر کار و طرحی سبب بر هم خوردن روال عادی طبیعت، بروز معضل های شدید و زیانبار زیست محیطی خواهد شد.

وی بروز مشکلات بی شمار در جهان، تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از آن را بر اثر فشار بیش از اندازه انسان به طبیعت و استفاده بی رویه از منابع دانست و ادامه داد: ادامه این روند چشم انداز بسیار ناگواری برای جهان خواهد داشت.

ابتکار افزود: در دولت یازدهم این موضوع نهادینه شد که باید بر اساس واقعیت های موجود طبیعت هر منطقه اقدام به برنامه ریزی و اجرای طرح ها در بخش های مختلف کرد.

معاون رئیس جمهوری، احیای تالاب و دریاچه ها با اولویت دریاچه ارومیه را از جمله رویکردهای اساسی در بخش محیط زیست کشور ذکر کرد و گفت: در حالی این اقدام موثر انجام شده که به اعتراف همه صاحب نظران این تالاب ها و دریاچه ها از دست رفته بودند.

وی با بیان اینکه اقدام های انجام شده در محیط زیست در بلندمدت نتیجه می دهند، افزود: با این حال هم اکنون نیز شاهد آثار مثبت و بهبود وضعیت تالاب ها در کشور هستیم، البته نباید فراموش کرد که هنوز جای کار زیاد در این ارتباط وجود دارد.

ابتکار در ادامه اجرای برنامه طبیعت گردی و کارآفرینی روستایی را از جمله اقدام های اخیر در راستای حفاظت از محیط زیست بیان کرده و افزود: مقدمات کار در این ارتباط فراهم شده و ما منتظر رسیدن برنامه و پیشنهادهای سرمایه گذاران بخش خصوصی از سراسر کشور هستیم.

او تشریح کرد: برای طرح قرق اختصاصی نیز به بخش خصوصی مجوز داده می شود و سرمایه گذاران می توانند ضمن کسب منافع و سود شخصی از تخریب مراتع نیز جلوگیری کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین از بررسی لایحه هوای پاک در روز سه شنبه پیش رو خبر داد و گفت: امید است با تصویب این لایحه قانون جامع و فراگیری درباره هوای پاک داشته باشیم زیرا در این لایحه تمام مسائل مربوط به آلودگی هوا از جمله ریزگردها و کانون های داخلی و خارجی آن و روش های مقابله با آن مورد توجه قرار گرفته است.

این گزارش افزود: معاون رئیس جمهوری برای یک دیدار یک روزه از استان اردبیل روز شنبه وارد اردبیل شده بود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید