Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان عنوان کرد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: بیش از ۱۱ هزار تن به عنوان همیار طبیعت در راستای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی در استان جذب شده که در این ارتباط لرستان رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

ساماندهی 11000 همیار طبیعت در لرستان/ منابع طبیعی 77 درصد مساحت استان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان از ساماندهی 11 هزار همیار طبیعت در این استان خبر داد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، شیرزاد نجفی با بیان این مطلب در همایش روز ملی درختکاری در دانشگاه لرستان، افزود: همچنین استان لرستان در زمینه پیشگیری از آتش سوزی و حریق در جنگل ها نیز طی سال جاری توانسته است که رتبه نخست کشوری را به دست آورد .

وی با بیان اینکه شعار هفته منابع طبیعی امسال «همیار طبیعت باشیم» است، اظهار کرد: هم اکنون 11 هزار همیار طبیعت در لرستان ساماندهی شده اند .

نجفی در خصوص وضعیت منابع طبیعی لرستان گفت: 77 درصد مساحت استان به منابع طبیعی اختصاص دارد که 43 درصد آن را جنگل ها و 32 درصد مراتع تشکیل می دهد .

وی یادآور شد: استان لرستان از نظر میزان اراضی جنگلی در منطقه زاگرس رتبه نخست و در سطح کشور در جایگاه سوم قرار دارد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان همچنین گفت: همزمان با هفته منابع طبیعی یک قطعه یک هکتاری از بام لرستان با نام شهدا نهال کاری می شود و علاوه بر این یک میلیون اصله نهال نیز بین دستگاه های اداری توزیع می شود .

نجفی خاطرنشان ساخت: اجرای دو طرح بین‌المللی شامل طرح‌های منارید و جایکا در شهرستان‌های درود و الیگودرز به منظور توانمندسازی جوامع محلی، اجرای طرح‌های مرتبط با خشکیدگی درختان بلوط، کاشت یک هزار و 400 هکتار گیاهان دارویی و جنگل کاری اقتصادی برای نخستین بار در استان و تولید یک میلیون نهال بنه و بلوط از جمله اقداماتی است که طی سال جاری انجام شده است .

وی با بیان اینکه طی سال جاری اقداماتی در راستای سال اقتصاد مقاومتی انجام شده است، گفت: طرح آبخیزداری در مناطقی از استان از جمله در منطقه تخت چان پلدختر و دوره چگنی و طرح کاشت گیاهان دارویی دو طرح اقتصاد مقاومتی اداره کل منابع طبیعی طی سال جاری بوده است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز در این آیین گفت: مدارس با ارائه آموزش های بنیادی، مؤثرترین و کاربردی ترین پایگاه برای نشر فرهنگ حفاظت و توسعه از منابع طبیعی محسوب می شود .

محمد اصلانی افزود: آتش سوزی های عمدی با منشاء انسانی یکی از چالش های عمده جنگل ها در لرستان است که تنها با ارتقای فرهنگ محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست می توان مانع از آن شد .

وی گفت: نهادینه شدن دغدغه های مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست باید از همان دوران کودکی آموزش داده شوند تا محیط زیست بتواند به جایگاه حقیقی خود دست یابد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با تأکید بر فعالیت های فرهنگی در راستای صیانت از منابع طبیعی افزود: با فرهنگ سازی و اولویت دادن به اقدامات حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست امیدواریم که طی سال آینده هیچ آتش سوزی در جنگل های استان صورت نگیرد.


انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید