Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند مطرح کرد:

تولید روزانه بیش از 53 تن تخم مرغ در شهرستان مرند

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند از تولید روزانه بیش از 53 تن تخم مرغ در این شهرستان خبر داد.

تولید روزانه بیش از 53 تن تخم مرغ در شهرستان مرند

اسماعیل الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، از شهرستان  مرند به عنوان یکی از قطب‌های تولید مرغ و تخم مرغ در استان نام برد و گفت: میزان تولید تخم مرغ در شهرستان مرند در سال ۱۴۰۲، 19 هزار تن بوده که در مقایسه با سال پیش یک هزار تن افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۳ تولید تخم مرغ شهرستان به حدود 21 هزار تن برسد.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی از نظر تولید تخم مرغ در رتبه چهار کشوری قرار دارد، افزود: شهرستان مرند دارای 36 واحد مرغداری تخمگذار به ظرفیت کل یک میلیون و 700 هزار قطعه و تولید سالانه حدود 19  هزار تن تخم مرغ خوراکی است.

الهیاری ادامه داد: میزان سرمایه گذاری انجام یافته در بخش مرغ تخمگذار شهرستان مرند رقم بسیار قابل ملاحظه‌ای بوده و موجب اشتغال حدود 300 نفر به‌طور مستقیم و بیش از یک هزار و 500 نفر بصورت غیرمستقیم در شهرستان شده است که از این نظر نیز حائز اهمیت است.

وی با اشاره به استفاده از منابع تسهیلاتی برای توسعه واحدهای تولید مرغ تخم‌گذار و تخم‌مرغ در شهرستان مرند اضافه کرد: در آینده نزدیک نیز چند واحد پرورش مرغ تخمگذار وگوشتی در شهرستان مرند راه اندازی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند با تأکید بر لزوم تأمین و توزیع مناسب نهاده‌های طیور برای استمرار وضعیت تولید تخم مرغ در شهرستان مرند، افزود: در حال حاضر تأمین کنجاله سویا مورد نیاز مرغداری‌ها در شهرستان مرند  به وضعیت خوبی رسیده است و این روند باید همچنان ادامه بیابد.

الهیاری ادامه داد: برای تامین امنیت غذایی و تسهیل دسترسی مردم به این محصول غذایی مهم، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر دستگاه‌ها و تشکل‌های مرتبط با حوزه پرورش دام و طیور، وضعیت تولید تخم مرغ شهرستان را به صورت مستمر رصد می‌کند.

وی گفت: شهرستان مرند قطب تولید تخم مرغ در استان آذربایجان شرقی است که مازاد تولید تخم مرغ شهرستان در طول سال به سایر شهرستان‌های استان و سایر استان‌ها ارسال می‌شود که برای این منظور از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 12 هزار تن تخم مرغ با اخذ گواهی حمل دامپزشکی به سایر شهرستانهای استان و خارج استان حمل شده است.

الهیاری در پایان از کلیه مرغداران شهرستان درخواست کرد با توجه به فصل سرما و مهاجرت پرندگان مهاجر و احتمال شیوع بیماری های طیور مخصوصا بیماری آنفلوانزای فوق حاد نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و امنیت زیستی و بیوسکیوریتی تحت نظارت دامپزشک فارم خود با جدیت بیشتری اقدام کنند و در صورت بروز هرگونه تلفات غیرمتعارف و یا کاهش مصرف دان و آب و یا کاهش تولید در واحد مراتب را در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان و دامپزشک فارم اطلاع رسانی کنند.

لازم به ذکر است شهرستان مرند با 101 واحد مرغداری گوشتی و 36 واحد مرغ تخم گذار و 6 واحد مرغ مادر گوشتی و سه واحد مادرتخمگذار، از قطب‌های مهم و دارای رتبه تولید گوشت سفید و تخم مرغ در آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود.

تخم مرغ یکی از کامل‌ترین و فراوان‌ترین غذا‌های پروتئینی است که بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه سالم دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید