Iranian Agriculture News Agency

"ساداتی نژاد" در نشست با تشکل های بخش کشاورزی گلپایگان:

تخصیص 3 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات برای دامداران در استان ها

تامین ۱۴ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه آبیاری نوین در شهرستان گلپایگان

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از هفته گذشته 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای دامداران و مرغداران در نظر گرفته شده که 3 هزار و 200 میلیارد تومان آن در سامانه سیتا به استان ها تخصیص یافته است.

تخصیص 3 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات برای دامداران در استان ها

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی که به منظور بازدید از طرح های بخش کشاورزی به شهرستان گلپایگان  استان اصفهان سفر کرده است، در نشست با تشکل ها و تولیدکنندگان بخش کشاورزی گلپایگان اظهار کرد: گلپایگان یک شهرستان ویژه در استان اصفهان محسوب می شود و تولیدکننده محصولات لبنی و کشاورزی در کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: گلپایگان در کنار ثروت منابع طبیعی دارای ثروت منابع انسانی است. این شهرستان یک منطقه با منابع آبی خوب بوده اما تغییرات اقلیم باعث کمبود آب در این منطقه شده است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه هیچ کس بهتر از کشاورز ایرانی کمبود آب را حس نمی کند، گفت: کشاورزان ما به خوبی ارزش آب را می دانند و قطعا به شرب به عنوان اولویت اول واقف هستند، البته ما در بهینه سازی و بهره ورزی آب در اختیار کشاورز سرمایه گذاری لازم را خواهیم کرد و با کمک وزارت نیرو به این مسئله رسیدگی می کنیم.

وی افزود: در زمینه توسعه آبیاری نوین در شهرستان گلپایگان 14 میلیارد تومان اعتبار در تخصیص داده خواهد شد و این روند در سال 1402 هم ادامه خواهد داشت لذا باید از ظرفیت های کشاورزی در این شهرستان استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید مباحث آبخیزداری و آبخوان داری در گلپایگان و خوانسار به جد پیگیری شود. در زمینه آبخیزداری و استخرهای معیشتی در گلپایگان 5 میلیارد تومان در سال 1401 هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به درخت کاری در شمال شهرستان گلپایگان برای جلوگیری از ایجاد ریزگرد گفت: طرح کاشت یک میلیارد نهال را در دستور کار داریم و در 7 هزار و 100 هکتار اراضی شمال این شهرستان را در این طرح قرار خواهیم داد تا با کمک مردم و تا پایان هفته منابع طبیعی در این اراضی درختکاری صورت گیرد.

ساداتی نژاد در رابطه با سنددار کردن اراضی کشاورزی عنوان کرد: طبق دستور رئیس جمهور باید تا پایان دولت اراضی کشاورزی کشور به نفع کشاورزان دارای سند تک برگ شود و یکی از معیارهای ارزیابی مدیران استان و شهرستان صدور سند اراضی کشاورزی است.

وی افزود: از سال 1394 قانون کاداستر در کشور تصویب شده و تا سال 99 تمام اراضی کشور باید دارای سند تک برگ می بود اما تا قبل از شروع دولت سیزدهم 4 درصد از اراضی دارای سند شده بود و 96 درصد عقب بود. اگر با روال سابق پیش برویم 35 سال زمان خواهد برد و کشاورز ما بدون سند دارای هویت نیست و برای دریافت تسهیلات از بانک دچار مشکل خواهد شد لذا یکی از مسائل محوری ما صدور سند است.

مقام عالی وزارت خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون 10 درصد از اراضی سنددار شده اند، در 6 سال گذشته 280 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سنددار شده بود و در حال حاضر یک میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی سنددار شده اند، تا پایان سال 1402 رفع تداخلات را به اتمام خواهیم رساند و تا 1404 تمام اراضی کشاورزی را دارای سند تک برگ خواهیم کرد.

وی افزود: باید گلپایگان در بین شهرستان های استان اصفهان اولین شهرستانی باشد که جشن سنددار شدن اراضی را می گیرد و برای این کار تا پایان شهریور ماه زمان دارید.

ساداتی نژاد در رابطه با امهال وام گفت: سررسید دامدار کارت کشاورزان در اسفند ماه به پایان می رسد که تا پایان خرداد تمدید خواهیم کرد و مذاکرات با دولت برای امهال وام های کشاورزان به دلیل خشکسالی انجام شده است.

به گفته وی، کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند 50 درصد از آبهای آنها بخشیده خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص خط اعتباری مکانیزاسیون عنوان کرد: هفته گذشته 5 هزار میلیارد تومان توسط بانک کشاورزی برای تسهیلات مکانیزاسیون در نظر گرفته شده و سهمیه استان ها مشخص خواهد شد.

وی افزود: در سال 1401 مرغداران و دامداران ایثار بزرگی در حق کشور کردند و ما قدردان زحماتشان هستیم، ما یک اصلاح بزرگ اقتصادی را در کشور انجام دادیم و مرغداران و دامداران با وجود مشکلات بزرگ اقتصادی پای تامین سفره مردم ایستادند.

ساداتی نژاد در زمینه تسهیلات به مرغداران و دامداران گفت: برای حمایت از دامداران و مرغداران 10 هزار میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه در قالب دامدار کارت به دامداران اختصاص داده ایم که در حال استمهال آن تا پایان خرداد هستیم، 10 هزار میلیارد تومان دیگر از هفته گذشته آغاز شده که 3 هزار و 200 میلیارد تومان آن در سامانه سیتا به استان ها اختصاص یافته است، همچنین رئیس جمهور بسته ویژه حمایتی برای دامداران در نظر گرفتند که 10 هزار میلیارد تومان برای دو صندوق عشایری و دامپروری اختصاص یافت تا نهادهه دامی را به صورت اعتباری در اختیار دامداران قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید بازار را به اتحادیه بسپاریم و مداخلات دولتی را کاهش دهیم، گفت: از دو هفته گذشته اتحادیه های مرغداران 31 استان کشور را ملزم به تنظیم بازار مرغ در کشور کرده ایم، اتحادیه ها مرغ مازاد را خریداری و منجمد خواهند کرد و سردخانه های شرکت پشتیبانی امور دام در اختیار این اتحادیه ها قرار خواهد گرفت و در زمان نیاز به بازار عرضه خواهند کرد، در صورت مابه التفاوت قیمت، زیان اتحادیه ها توسط دولت پرداخت خواهد شد و برای این امر با اتحادیه ها قرارداد خواهیم بست.

مقام عالی وزارت ادامه داد: تسهیلات لازم توسط بانک کشاورزی به اتحادیه ها اختصاص خواهد یافت تا تنظیم لحظه ای بازار در استان انجام شود.

وی در زمینه نبود سردخانه در شهرستان گلپایگان تصریح کرد: سرمایه گذاران علاقمند به تاسیس سردخانه، صنایع تبدیلی و فرآوری از محل تبصره 18 تسهیلات دریافت خواهند کرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه به دلیل محدویت آب باید به سمت ایجاد گلخانه حرکت کنیم، گفت: سبزی و صیفی باید از فضای باز به گلخانه منتقل شود و اعتبار خوبی را از محل تبصره 18 برای ایجاد گلخانه اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به قانون امنیت غذایی بیان کرد: در بند 8 این قانون در خصوص سوخت کشاورزی صحبت شده که با تصویب این قانون تمام گلخانه ها، واحدهای تولیدی و ماشین آلات کشاورزی صاحب کارت سوخت خواهند شد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: 10 میلیارد تومان اعتبار در سال 1401 برای احیا و بازسازی قنوات کشاورزی در این شهرستان تخصیص یابد.

 

گفتنی است؛ در این سفر وزیر جهاد کشاورزی از صنایع لبنی پگاه گلپایگان، شرکت سهامی زراعی و یک گلخانه در شهرستان گلپایگان بازدید کرد و پس از گفتگو با بهره برداران، دامداران، کشاورزان، اتحادیه ها و تشکل های این شهرستان، به شهرستان خوانسار سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید