Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد مطرح کرد:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امشب تمهیدات لازم برای امهال و پرداخت تسهیلات به کشاورزان درگیر آفت در نخلستان ها اندیشیده می‌شود.

درخواست امهال و پرداخت تسهیلات به نخلستان های آفت زده

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از نخلستان های خرمای شهرستان نرماشیر در جمع خبرنگاران، گفت: در آخرین سفر استانی دور اول هیات دولت در شهرستان  نرماشیر از مشکلات حوزه نخیلات منطقه بازدید داشته ایم.

وی ادامه داد: این منطقه تک محصولی بوده و اقتصاد منطقه کشاورزی و دامپروری است، بنابراین صیانت از اشتغال آن برای ما بسیار حائز اهمیت است.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در این سفر برای مبارزه با آفات نباتی  حدود ۹۵ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است، افزود: امیدواریم بتوانیم برنامه ریزی مناسبی برای مبارزه با آفات  انجام دهیم.

وی گفت:  به طور کلی در استان کرمان ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای شمال و جنوب استان  اعتبار پیشنهاد  شده که انشالله امشب در شورای اداری  در حضور رئیس جمهور تصویب خواهد شد تا تحول در کشاورزی این استان را رقم بزند.

ساداتی نژاد یادآور شد: استان کرمان از استان‌های مهم و حائز اهمیت در بخش کشاورزی، حوزه امنیت غذایی و صادرات محصولات کشاورزی است؛ صادرات  این استان عمدتا محصولات باغی  بوده و ظرفیت بسیار خوبی در حوزه ارزآوری برای کشور به شمار میرود.

وی با بیان اینکه بخشی از اعتبارات سفر به حوزه باغات مربوط است، تصریح کرد: نوسازی باغات و جوانسازی نخلستان‌ها و همچنین ایجاد باغات مادری به دلیل نیاز به نهال های شناسنامه دار وجود دارد که برای این مهم اعتبارات خوبی پیش بینی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: اتفاقات خوبی در حوزه باغداری در این استان رقم بخورد و بحث اشتغال که ۲۳ درصد از آن مربوط به کشاورزی در استان است را در این حوزه حفظ کنیم. 

وی با اشاره به نشست شب گذشته با فعالین بخش خصوصی کشاورزی در حوزه دامپروری و صنعت دام و طیور استان کرمان، یادآور شد: در این جلسه مسائل مربوط به این بخش مطرح شد و همچنین بحث های مربوط به حوزه آب و بحران آبی منطقه مورد بررسی قرار گرفت؛ یکی از مشکلات اصلی در منطقه  تامین آب است و  انشاالله با نشستی که با وزیر نیرو خواهیم گذاشت،  بتوانیم موانعی را که در حوزه آب وجود دارد برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه استان کرمان رکورد در حوزه خسارات را در سال جاری داشته است، یادآور شد:  در ابتدای سال سرمازدگی را داشتیم، پس از آن نیز سیل خسارت بسیار زیادی به بخش کشاورزی استان زده و در این استان  آفت نخیلات وجود دارد که خسارت سنگینی به نخلستان‌ها وارد کرده است، لذا استان کرمان امسال شرایط ویژه‌ای را در بحث مربوط به خسارات دارد و گزارشی در این رابطه آماده شده که امشب در شورای اداری در حضور رئیس جمهور به آن خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: قطعاً امهال تسهیلات کشاورزان که درگیر این آفت هستند  و همچنین پرداخت تسهیلات  به نخل دارهای درگیر آفت انجام شود. همچنین کشاورزان حوزه نخیلات بیمه نداشتند که باید از سازمان مدیریت بحران تامین آن انجام شود که در این زمینه گفتگوهایی انجام شده و امیدواریم امشب بتوانیم برای کشاورزی  که  آسیب دیده اند تمهیدات لازم را داشته باشیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید