Iranian Agriculture News Agency

عباسی:

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: سال گذشته مجموع اعتبارات قنوات استان 24 میلیارد بوده که 13 میلیارد آن تخصیص یافته و امسال نیز قول می دهیم که این رقم 2.5 برابر افزایش پیدا کند.

اعتبارات قنوات استان مرکزی 2.5 برابر افزایش می یابد

به گزارش ایانا، فریبزر عباسی روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب و خاک جهادکشاورزی استان مرکزی اظهار کرد: باید توقعات و انتظارات را با واقعیات بودجه ای بسنجیم تا دریابیم چقدر می توان وعده به استان ها داد، سال گذشته مجموع اعتبار استان 178 ملیارد تومان مصوب استان بود که بخشی از آن تخصیص پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید وعده ای بدهیم که عملی شود افزود: برخی درخواست ها باید در استان در قالب ردیف های مختلف در شورای برنامه ریزی استان برنامه ریزی و حل شود. برای 32 استان کشور امسال در حوزه تشکل ها تنها 20 میلیارد اختصاص پیدا کرد که قطعا سهم استان ها قابل توجه نیست‌. امسال اعتبار قنوات از ۱۰ میلیارد تومان به ۴۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: امسال مجموع اعتبارات معاونت آب و خاک به جز قنوات، نسبت به سال گذشته کاهش داشته به طوری که اعتبار سامانه های نوین آبیاری 25 تا 30 درصد کاهش داشته است. به تبعیت از کاهش رقم بودجه، اعتبارات کلی نیز رشد آنچنانی نشده و برخی موارد کاش نیز داشته است‌.

عباسی اضافه کرد: تامین آب کشور ما از طریق بارندگی است که بارندگی نیز در درازمدت به کمتر از 230 میلیمتر و در 2 سال اخیر به کمتر از 200 میلیمتر رسیده و چاره ای جز صرفه جویی و استفاده بهینه و محدود کردن توسعه افقی نداریم.

وی در خصوص تسهیلات نیز ادامه داد: در تسهیلات به خصوص در تبصره 8 که همه موارد پیش بینی شده، محدودیتی وجود ندارد و طبق تفاهم نامه ای که سال گذشته با بانک کشاورزی منعقد شده متقاضیان و بهره برداران می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند. ارزش تفاهم نامه با بانک کشاورزی سال گذشته حدود ۷هزار و ۴۰۰ میلیارد بوده که ۵۰ درصد ان برای سال گذشته بوده که تقریبا نیمی از ان محقق شده و باقی نیز امسال محقق می شود.

سرپرست معاونت آب و خاک جهادکشاورزی در خصوص قنواتی که ثبت جهانی شده و آب آنها در کشاورزی استفاده می شود، گفت:  اعتبارات ثابتی برای این قنوات در نظر گرفته می شود که قنات ابراهیم آباد نیز از جمله این قنات ها است، در مجموع حدود ۱۲ قنات وجود دارد که ثبت جهانی شده است. سال گذشته مجموع اعتبارات قنوات استان 24 میلیارد بوده که 13 میلیارد آن تخصیص یافته و امسال نیز قول می دهیم که این رقم 2 و نیم برابر افزایش پیدا کند.

عباسی بیان کرد: اعتبار ۲۴۰۰ میلیاردی در سامانه های نوین آبیاری امسال به حدود ۲ هزار میلیارد رسیده که کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی داشته است. سال گذشته اعتبار مصوب استان در خصوص حدود ۷۰ میلیارد بوده که قول می دهیم امسال کمتر نشود.

وی در خصوص داربستی کردن باغات نیز افزود: با توجه به اینکه داربستی کردن باغات یکی از پروژه های اثربخش حوزه باغات کشور و وزارتخانه است، در این راستا باغاتی که در گذشته داربستی شده اما سامانه نوین آبیاری در آنها اجرا نشده، در اولویت قرار می گیرند، همچنین باغاتی که در آینده داربستی می شوند همزمان سامانه نوین نیز با اولویت و با ۸۵ درصد اعتبارات بلاعوض در آنها اجرا خواهد شد.

عباسی ادامه داد: در سفرهای استانی رییس جمهور بیش از  ۷۰ درصد اعتبارات مصوب شده در بخش کشاورزی به پروژه‌های آب و خاک اختصاص یافته است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید