Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد در شورای اداری شهرستان آران و بیدگل:

تصمیم ستاد تنظیم بازار در حوزه دام و استمرار خرید تضمینی مرغ

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ارائه تسهیلات به کشاورزان آران و بیدگل باید 24 ساعته انجام شود، گفت: تا چهارشنبه هفته آینده باید کل تسهیلات به بهره برداران این منطقه پرداخت شود.

تسهیلات کشاورزان آران و بیدگل تا هفته آینده پرداخت شود

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد در سفر استانی هیات دولت به استان اصفهان که مصادف با پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی است، در نشست شورای اداری شهرستان آران و بیدگل، گفت: تمام توان وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ غذا، تامین مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی مردم است که با توجه به شرایط سخت با تلاش شبانه روزی مجموعه این وزارت، فراوانی در غذا وجود دارد.

مصرف کننده بزرگترین حامی تولید کننده

وی با بیان این که قیمت کالاهای اساسی از دغدغه های مهم است، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی متولی مصرف و تولید است که کار بسیار سختی است، از یک طرف نگرانیم قیمت کالا برای مصرف کننده بالا نرود و از طرفی تولید کننده باید تولید کند، بنابراین بزرگترین حمایت از مصرف کننده حمایت از تولید است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که حذف ارز ترجیحی و اصلاح بزرگ اقتصادی در درازمدت و میان مدت به نفع مردم ولی در کوتاه مدت سختی های زیادی دارد، گفت: تورم استمرار ارز ترجیحی بسیار بالاتر بود، ما امسال به بالای 20 میلیارد دلار ارز ترجیحی نیاز داشتیم، که تامین آن کار بسیار سختی است و تورم عجیبی به بار می آورد.

به گفته وی، در کوتاه مدت باید تولید و مصرف در کنار حرکت کنند در این راستا مردم همیشه حامی تولید هستند، این شرایط سخت است اما قطعا با اهتمام تولید کننده و حمایت مصرف کننده از آن عبور خواهیم کرد.

تامین سرمایه در گردش و خرید مازاد تولید برای حمایت از تولید

ساداتی نژاد با بیان این که زمانی با ارز 4200 ای یک کشتی سویا حساب می شد ولی الان برای یک کشتی سویا هزار و 300 میلیارد تومان پول باید در نظر گرفت، گفت: حجم نقدینگی که باید تامین شود بسیار زیاد است لذا تلاش ما برای حمایت از تولید شامل دو چیز است، یکی سرمایه در گردش برای تولید در حد توان تامین کنیم و دوم این که مازاد تولید را از بازار بخریم. 

تصمیم ستاد تنظیم بازار در حوزه دام و استمرار خرید تضمینی مرغ

وی با بیان این که صادرات دام دغدغه دامداران است، بیان کرد: انتظار می رود تا هفته آینده با تصمیمی که شورای قیمت گذاری و ستاد تنظیم بازار می گیرد بتوانیم در حوزه دام اتفاقی را خلق کنیم.

به گفته وی، همچنین خرید تضمینی مرغ را با قیمت مصوب برای دوره آتی استمرار دهیم که مرغداران دغدغه ای با قیمت تولید مرغ زنده نداشته باشند، لذا تولید کنندگان ما تولید را استمرار دهند. در مورد خرید تضمینی تخم مرغ، گوشت قرمز و دام زنده هم در همین مسیر خواهیم رفت.

لزوم پرداخت کل تسهیلات کشاورزان آران و بیدگل تا هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی پرداخت تسهیلات به 80 کشاورز شهرستان آران و بیدگل را بسیار کم عنوان کرد و گفت: این تعداد از حدود 350 نفر بهره برداران این شهرستان برای دریافت تسهیلات اقدام کرده اند، در چنین شرایط سخت رقم پایینی است.

وی با بیان این که ارائه تسهیلات باید 24 ساعته انجام شود و تا چهارشنبه هفته آینده باید کل تسهیلات به بهره برداران این منطقه پرداخت شود، گفت: در 43 انقلاب چنین تسهیلاتی که در پرداخت آن چک برگشتی اثر ندارد، قانون چک مجلس برای آن لغو شده و معوقه لحاظ نشده است و تنها با چک و سفته می توان تسهیلات دریافت کرد، وجود نداشته است. 

ساداتی نژاد ادامه داد: کشاورزان در بانک حساب داشته و قبلا وام گرفته اند لذا نیاز به استعلام ندارند، برای ارزیابی وثیقه نیز از قوه قضائیه خواستیم که دامدار با کمترین میزان کارشناسی تسهیلات دریافت کند، لذا ظرف یک هفته یعنی تا هفته آینده بانک کشاورزی باید کل تسهیلات کشاورزان این منطقه را پرداخت کند.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به صورت شفاف گفته شده که تسهیلات دامدارکارت هیچ ربطی به تسهیلات جدید ندارد، زیرا برای اینکه تولید استمرار یابد و غذا به سفره مردم برسد، حتی دامداری که با دریافت وام بدهکار است، می تواند بدون رعایت هیچ کدام از قواعدی که قبلا برای پرداخت وام رعایت می شد، تسهیلات دریافت کند.

وی با بیان این که در این سفر مصوبات خوبی برای دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل در نظر گرفته شده است، گفت: در این سفر 3 هزار و 200 میلیارد تومان برای حوزه کشاورزی استان اصفهان مصوبه داریم که عدد بسیار خوبی است و اتفاق خوبی را در حوزه کشاورزی خلق خواهد کرد.

تخصیص مصوبه به شهرک آرتمیا آران و بیدگل برای نخستین بار

مقام عالی وزارت با بیان این که برای نخستین بار در بحث شهرک آرتمیا در آران و بیدگل در این سفر مصوبه در نظر گرفته شده است، تا به زیرساخت های این شهرک کمک شود، بیان داشت: با توجه به ایجاد اشتغال فراوان، استفاده از آب شور و منابع رها شده و وجود ظرفیت های اقتصادی بی نظیر، از سرمایه گذاران دعوت می کنیم تا در راه اندازی این حوزه سرمایه گذاری جدید و جذاب کمک کنند.

وی افزود: شهرستان آران و بیدگل ظرفیت های بی نظیری دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ردیف های اعتباری سال 1401 را نسبت به سال گذشته، بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: در بحث دریاچه نمک هم کارهای خوبی در شهرک شیمیایی انجام شده ولی نیاز به پیگیری بیشتری دارد و مذاکراتی در تهران در این خصوص انجام خواهم داد. در بحث پرورش شتر نیز مصوبه خوبی از مصوبات سفر برای مناطق کویری داریم که می توان از ظرفیت ها آن همچون استفاده از اقلیم و و موارد دیگر حوزه های کویری، استفاده کرد.

وی افزود: بحث تاغ یکی از دغدغه های قدیمی است که باید پیگیری شود، تاغ احیای شن های روان را تسهیل می کند و باید آن را حفظ شود ولی نباید جلوی توسعه را بگیریم لذا قرار است محدوده های توسعه در کل شهرستان از طریق فرمانداری مشخص شود تا ببنیم چقدر برای توسعه نیاز است. 

پیگیری مطالبات مردم در شورای اداری استان

وزیر جهاد کشاورزی بر پیگیری بحث نمایندگی مستقل، مسائل مربوط به دانشگاه فرهنگیان، جاده، بحث ارتقای منطقه و تقسیمات آن، مصوبات مباحث بهداشتی و مقولات دیگر تاکید کرد و گفت: مطالبات مردم این منطقه در حوزه های مختلف به عنوان نماینده رئیس جمهور در شورای اداری ذکر خواهد شد و امیدواریم با مصوبات خوبی که در این سفر برای حوزه های کشاورزی، آبخیزداری، و مقولات بهداشتی و ... در نظر گرفته شده، شرایط مطلوب تری در منطقه ایجاد شود.

به گفته وی، باید برای کارخانه شیر هم از محل ما در هر سفر حدود 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر بگیریم تا مسئله تسهیلات بتواند مسائل و مشکلات این بخش را حل و فصل کند. 

آران و بیدگل یک شهر استثنایی است که با وجود کویری بودن، ظرفیت های بی نظیر، سرمایه های انسانی، انسجام و وحدت ارزشمندی دارد که امیدواریم بتوانیم در حفظ این سرمایه بزرگ تلاش کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید