Iranian Agriculture News Agency

مخالفت با افزایش قیمت تراکتور نتیجه داد؛

کشاورزان از بلاتکلیفی خارج می شوند

رئیس سازمان حمایت با بیان اینکه قیمت گذاری تراکتور مشمول مصوبه تنظیم بازار شد، اعلام کرد: بدین ترتیب کشاورزان از بلاتکلیفی خارج می شوند.

تراکتور مشمول قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار شد

به گزارش ایانا و به نقل از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، عباس تابش در اولین برنامه سفر خود به تبریز در دیدار با مدیران شرکت صنعتی تراکتوسازی ایران ، افزود: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، تراکتور جزو اقلام مشمول قیمت گذاری بوده و شرکت تراکتورسازی مکلف هست قبل از فروش، قیمت مصوب را از این ستاد دریافت نماید.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت منوط به کارشناسی سازمان حمایت و مصوبه ستاد تنظیم بازار خواهد بود ، تصریح کرد: در قیمت گذاری دستوری بدون بررسی مستندات مالی تصمیم گیری می شود ، اما در قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار ، تمامی مستندات و بهای تمام شده کالا احصا، سود متعارف محاسبه و قیمت نهایی اعلام می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال با تاکید بر اینکه بر اساس قانون، ماشین آلات کشاورزی باید به بهای تمام شده فروخته شود ،گفت : قیمت گذاری تراکتور نیز بر اساس ضوابط صورتهای مالی حسابرسی شده صورت می گیرد.

وی با اظهار تاسف از توقف واگذاری تراکتور به کشاورزان گفت: بر اساس آخرین اطلاعات ما به استناد مکاتبه ای از جهادکشاورزی، اخیرا کشاورزان برای تحویل خودرو به تراکتورسازی معرفی نمی شوند که این موضوع مثبتی برای کشاورزی کشور محسوب نمی شود.

به گفته تابش، از اول دی ماه به دلیل بلاتکلیف بودن قیمت تراکتور عملا سازمان های جهادکشاورزی کشاورزان را برای دریافت تسهیلات خرید تراکتور به بانک های عامل معرفی نمی کنند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، ادامه داد: با دستور وزرای صمت و کشاورزی و تعامل فی مابین، حل این معضل جزو اولویت های ما قرار داشته و امیدواریم تا پایان سال مشکل معرفی کشاورزان برای دریافت تسهیلات از بانک حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه امروز موضوعاتی مانند تامین لاستیک و تسهیل فرایند دسترسی کشاورزان برای ماشین آلات کشاورزی نظیر تراکتور در اولویت قرار دارد ، افزود: راهکارهایی برای تامین لاستیک تراکتور 1500 و راه اندازی مکانیسم تحویل خودرو به کشاورزان اتخاذ شده و به زودی عملیاتی می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید