Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی در آیین افتتاح پروژه زه کشی استان گلستان مطرح کرد:

وزیر جهاد کشاورزی در آیین افتتاح پروژه زه کشی استان گلستان گفت: در حوزه صنایع تبدیلی 500میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که یکی از ضعف های استان گلستان در این بخش است.

اختصاص 500 میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد صنایع تبدیلی در استان گلستان

به گزارش خبرنگار اعزامی ایانا به استان گلستان، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی که در جریان سفر یک روزه هئیت دولت به استان گلستان، به عنوان نماینده رئیس جمهور به شهرستان کردکوی سفر کرده است، در آیین افتتاح 7 هزار هکتار از پروژه زه کشی این استان، اظهار کرد: ما در سفرهای استانی با توجه به نگاه ویژه رئیس جمهور به حوزه کشاورزی، مصوبات خوبی در حوزه کشاورزی داشته ایم که امروز به قله این مصوبات در استان گلستان رسیده ایم.

وی افزود: 25 درصد از کل اعتبارات سفر استانی رئیس جمهور به استان گلستان، امروز به حوزه کشاورزی اختصاص پیدا کرده که بالغ بر 3 هزار و 800 میلیارد تومان بوده و رکورددار سفرهای استانی تا به امروز است.

ساداتی نژاد با بیان این که گلستان گنج کشاورزی ایران و یکی از ستون ها و قطب های امنیت غذایی در کشور محسوب می شود، ابراز امیدواری کرد: با تلاش و همکاری با هم بتوانیم عقب افتادگی ها و غفلت ها در این بخش را برطرف کنیم.

وی افزود: پروژه زه کشی در استان گلستان شروع شده و امروز 7 هزار هکتار از این طرح افتتاح می شود و ادامه این طرح با همت و تلاش قرارگاه سازندگی استمرار پیدا خواهد کرد تا 50 درصد باقی مانده از طرح تا 3 سال آینده به بهره برداری برسد.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در این سفر یک هزار میلیارد تومان برای این زه کشی در نظر گرفته شده و در مجموع 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمند هستیم که امیدواریم با قرارگاه سازندگی و از طریق تهاتر نفت بتوانیم این مبلغ را تامین کنیم.

وی افزود: ما به دنبال خودکفایی در برنج هستیم، تقریبا یک میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که از خارج وارد می کنیم در حالی که سه استان شمالی ما یعنی گیلان، مازندران و گلستان به راحتی می توانند این نیاز را برآروده کنند.

ساداتی نژاد گفت: معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی ویژه ای برای خودکفایی داشته است و برای این کار به زه کشی اراضی نیاز داریم. بیش از یک و نیم میلیون هکتار از اراضی ما باید زه کشی شوند که یک کار فنی است و به حدود 2 میلیارد دلار اعتبار نیازمند است که تامین این اعتبار کار بسیار دشواری است بنابراین ما از ظرفیت قرارگاه سازندگی در زه کشی اراضی استفاده می کنیم تا در سه استان این زه کشی انجام شود.

وی در رابطه با شیلات عنوان کرد: تقریبا 20 هزار تن محصول شیلاتی در این استان داریم که تا پایان دولت سیزدهم باید به 50 هزار تن ارتقا یابد که نیازمند اعتبار است و در این سفر بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است تا شهرک های کشاورزی ما یا اهتمام مسئولین در بخش های مختلف بتوانند ارتقا یابند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در زمینه آبخیزداری، آبیاری و روش های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها، دامپروری، دامپزشکی اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است، افزود: در حوزه صنایع تبدیلی 500میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که یکی از ضعف های استان گلستان در این بخش است، همچنین از تمام سرمایه گذاران دعوت می کنم تا با سرمایه گذاری در این بخش از خروج ارزش افزوده محصولات کشاورزی در استان گلستان جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: مشکلات مطرح شده توسط مردم را در شورای اداری با حضور رئیس جمهور مطرح خواهم کرد که مشکلات دسترسی جاده های روستایی، گازرسانی به روستاها، مسائل مربوط به اوقاف و مشکلات وزارت راه و شهرسازی است اما عمده ترین مشکل جاده کردکوی به گرگان است که مخاطرات بسیاری دارد و در جلسه مطرح خواهد شد.

ساداتی نژاد ادامه داد: در حوزه فرهنگی و ورزشی پروژه های نیمه تمام استان گلستان که از مطالبات مردم است در جلسه با رئیس جمهور مطرح خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با مشکلات نهاده های دامی دامداران استان گلستان گفت: توزیع نهاده دامی در استان به ویژه در دو شهرستان کردکوی و بندر گز انجام خواهد شد، با توجه به خشکسالی تمام هم و غم وزارت جهاد کشاورزی تامین نهاده بوده است. از ابتدای دولت هر ماه یک میلیارد دلار ارز برای تامین نهاده دامی و کالاهای اساسی اختصاص یافته است و تمام تلاش ما برای آرامش سفره مردم بوده است، سال گذشته که صف های طولانی برای توزیع مرغ داشتیم اما با واگذاری کل زنجیره تولید، تامین و توزیع به وزارت جهاد کشاورزی، آرامش و تامین کافی را در حوزه کالاهای اساسی داریم.

وی ادامه داد: پروژه وزارت جهاد کشاورزی، ارزان سازی کالاهای اساسی است و تلاش می کنیم با کمک کشاورزان و تولیدکنندگان به این مهم دست پیدا کنیم و حوزه کشاورزی به جایگاه اصلی خود برسد.

ساداتی نژاد خاطر نشان کرد: طرح تحول کشاورزی در دولت سیزدهم یکی از ایده های محوری است و امیدواریم در این سفرها به اهداف خود در بهبود معیشت کشاورزان و ارزان سازی سفره مردم دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید